İhtiyacınızı Doğru Teşhis Edin ve Talep Edin!

İşletmenin sağlıklı büyümesi adına, personelin doğrudan bağlı olduğu üstünden ne beklediğini teşhis edebilmesi gerekiyor. Yardım isterken sızlanan ya da yetersiz kişi durumuna düşmek istemiyorsanız, hem sizin hem de üstünüzün kolay anlayacağı bir yoldan ihtiyacınızı ifade etmeyi öğrenmelisiniz.

Sızlanan ve yetersiz eleman olarak algılanmaktan endişe eden çalışan, yardım istemekten de vazgeçer. Direktif ve destek talebini dile getirmek için, yönetici ve çalışan talebi ifade edecek bir yolu birlikte yaratırlarsa, bu riskler ortadan kalkar. Böylesi durumlarda Çok Boyutlu Liderlik II eğitimi imdada yetişir. Çünkü gelişim esnasında herkesin karşılaştığı gereksinimler araştırılmış ve Çok Boyutlu Liderlik II Modeli bu temel üstüne kurulmuştur. Direktif ve destek konuşmalarını, kişinin anlık ihtiyacının karşılanması üstüne kurmaktansa, bir adım daha ileriye götürür. Çizdiği çerçeveyle, destek talebinde bulunan personeli rahatlatır. Eğer talep doğru şekilde ortaya konulursa, bir çalışan muhtaç duruma düşmez. Aksine, iş hedeflerine ulaşmak ve müşteriye daha iyi hizmet vermek adına ihtiyaç duyduğu direktif ve desteği alacak kadar inisiyatif sahibi, edilgen değil etken çalışan haline gelirler.

 

Çalışanın ihtiyacını duyduğu direktif ve destek, üstünde çalıştıkları görev ya da hedefte hangi gelişim düzeyinde olduklarına göre değişir. Kişi, alınan her yeni görevde, dört farklı gelişim düzeyinden geçer.

 

• Gelişim Düzeyi 1 (G1)—Şevkli Deneyimsiz
• Gelişim Düzeyi 2 (G2)—Hayal Kırıklığına Uğramış Öğrenci
• Gelişim Düzeyi 3 (G3)—Yetenekli Ama Temkinli İş Çıkarıcı
• Gelişim Düzeyi 4 (G4)—Kendine Yeterli Başarılı

 

Önce aşağıdaki açıklamaların hangisinin sizi daha iyi tasvir ettiğine bakarak görevinizde hangi gelişim düzeyinde olduğunuzu (ve direktif ve destek adına neye gereksinim duyduğunuzu) tanımlayarak başlayın.

 

Örneğin :
Verilen görevde az deneyimli ya da hiç deneyimsiz, başlangıç düzeyinde misiniz? Eğer öyleyse siz, Direktif Verici stilde bir liderliğe gerek duyan bir “Şevkli Deneyimsiz”siniz. Bu gelişim düzeyinde, sizden tam olarak ne beklendiğini anlamalı, bunu nasıl yapacağınıza ilişkin belirli özel bilgileri almalı ve işin ne zamana bitmesi gerektiği konusunda aydınlatılmalısınız.

 

Görev sizi hayal kırıklığına mı uğrattı? Başta sandığınızdan daha zor olduğunu mu gördünüz? Eğer öyleyse siz “Hayal Kırıklığına Uğramış Öğrenci”siniz. Bu herkesin geçtiği olağan bir aşamadır ve bu gelişim düzeyinde liderinizden Koçluk Edici stilde—işin tamamlanması için bolca direktif ve üstüne motivasyonunuzu canlı tutacak bolca yüreklendirme göreceğiniz yaklaşım beklersiniz.
İşi yapabilecek bilgi ve beceriniz var ama temkinli misiniz? Temelde becerileriniz işe uysa da işi tek başınıza götürecek kadar bu konuda uzman olduğunuzdan emin değil misiniz? Demek ki siz “Yetenekli Ama Temkinli İş Çıkarıcı” gelişim düzeyindesiniz. Bunlar da herkesin hissettiği, beklenen endişelerdir. Şimdi Destekleyici stilde liderlik almalısınız: Sizi dinleyen, cesaretlendiren ama direktif vermeyen bir liderlik yaklaşımı. Bu görevde kendinize güveniyor ve yeterli olduğunuzu biliyor musunuz? Öyleyse yöneticinizden de fazla bir şey beklemiyorsunuzdur. Bu aşamada siz “Kendine Yeterli Başarılı” gelişim düzeyindesiniz demektir. Sadece görevi ve ne zamana yetişmesi gerektiğini bilmeniz sizin için yeterlidir. Yöneticiniz çekinmeden Delege Edici stili benimseyebilir, becerilerinize, uzmanlığınıza ve işi sahiplenecek olmanıza güvenebilir, görevi tamamlayacağınızdan emin olabilir.

Yeni bir göreve gelen her çalışanın geçmesi beklenen gelişim aşamalarının bilinciyle, çalışan ve yönetici birbirini daha iyi anlayarak güven ve saygıya dayalı, güçlü bir ilişki içerisinde konuları görüşebilir ve ihtiyaçları karşılayabilirler. Sonuç, başarı yolunda önemli unsurların düzenli olarak görüşüldüğü, motivasyonu yüksek ve verimli bir iş ortamı olur.

Siz de gelişim düzeyinizin teşhis edilmesi ve uygun liderlik stilinin belirlenmesi için yöneticinizle yapacağınız haftalık 15’er dakikalık görüşmeler ile motivasyonunuzu arttırabilir, ihtiyaçlarını talep ederek yetkinliğinizi ve bağlılığınızı geliştirebilirsiniz.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın