İhtiyaçlarınızı Talep Edin

Bir yönetici size ihtiyacınız olan ya da hakkettiğiniz liderliği sağlamıyorsa ne yaparsınız? Endişelenmeyin. Bunu sağlayabilmeniz için onları doğru şekilde yönlendirebileceğiniz 3 adımdan oluşan bir  strateji var.

 

1. Önce kendinizi yönetin

 

Nasıl? “Bunun yöneticimi yönetmekle ilgili olduğunu sanıyordum.” diyorsunuz.  Kendinizi yönetemiyorsanız, başkalarını yönetmek imkansız olmasa bile zordur.  Peki ya bu demek. Yaptıklarınızla ilgili hesap verebilir olmak, sözlerinizi tutmak, diğer takım arkadaşlarınızı desteklemek, bir katkı sağlayabilmek için elinizden geleni yapmak demektir.  Takım içerisindeki konumunuz değerlendikçe, yönetirken daha geniş bir etkiye sahip olursunuz.

 

2. Düzenli olarak iletişim kurun

 

Şu an bunu yapmıyorsanız, düzenli bire bir görüşmelerinizi programlamaya hemen başlamalısınız. Hiç değilse iki haftada bir 15-30 dakika arasında bir araya gelerek yüz yüze ilerlemeleri, karşılaştığınız engelleri ve endişelerinizi paylaşmalı ihtiyacınız olan direktif ve desteği sağlamalısınız.  Bire bir görüşmeye bir önceki görüşme sözleştiğiniz şeyler hakkındaki son durumları paylaşarak başlayın.

 

3. İhtiyaçlarınızı talep edin.

 

Yöneticiler herşeyi görüp bilemez. Herkes gibi iş başkalarının ihtiyacına geldiğinde kötü tahminler yürütürler. Yeni bir görevle ilgili bazı şeyleri netleştirmek mi istiyorsunuz? Nereden başlayacağınıza dair yönlendirmeye mi ihtiyacınız var.  Yöneticinizin size güvenmesini ve söz konusu görevle ilgili daha fazla özerklik vermesini mi istiyorsunuz?  O zaman sorun. Net ve açık olun ve ineye ihtiyaç duyuyorsanız sorun.  Örneğin, “Bu daha önce yaptığıma benziyor, bu konuyu yürütebilirim. Çoğu yönetici yardımcı olmak ister ama çoğu konuyu yakından idare etmekle ilgili temkinli yaklaşır.  Dolayısıyla önermez.  Sadece sormanız yeterli.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın