Egonuzdan Sıyrılın

Blanchard’ın deneyimlerine göre, en iyi yöneticileri bile hizmet eden iyi birer lider olmaktan alıkoyacak iki durum vardır. İlki aşırı özgüvendir- Kendinizi olması gerekenden fazla düşünürsünüz. Bu durum oluştuğunda liderler kendilerini ön plana çıkarmanın yollarını ararlar. Diğeri ise, korku ve özgüven eksikliği ile oluşan bir durumdur.  Bu liderler de zamanlarını kendilerini korumak için çabalayarak geçirirler. İlginçtir ki bu iki davranış biçiminin temel kaynağı aynıdır. Blanchard: “Bu egodur” diyor. “Bu, aslında her insanın sahip olduğu bir şey. Ne zaman biri ‘egosu olan biri değilim; ne  aşırı bir özgüvenim var ne de kendimden şüphe duyuyorum’ dese ona ’eminim başka konularda da yalan söylüyorsundur.’ derim. Hepimizi yoldan çıkaran şeyler vardır.”

 

Yöneticilere egoyu tanımlamaları için yardım etmek onların liderliklerini etkileyecektir. Blanchard zaman zaman workshop ve iki günlük yoğun programlar içerisinde İsimsiz Egolar isminde bir bölüme yer veriyor.

 

“İsimsiz Egolar bölümü her katılımcının ayağa kalkıp “Merhaba, Ben Ken ve ben bir ego manyağım. Egomun beni en son yakaladığı yer…” diye devam etmesiyle başlıyor ve daha sonra katılımcılar kendilerini aşırı özgüvenin ya da özgüven eksikliğinin sürüklediği olayları paylaşıyorlar. İsimsiz Egolar bölümleri yöneticiler arasında o kadar sevildi ki Blanchard programlarını bitiren bazı kişiler ofislerine döndüklerinde toplantılara başlarken bu tekniği kullandılar.Blanchard: “Gördüler ki; bu teknik, takımlara daha özgür bir biçimde çalışmaları için oldukça yardımcı bir oldu. İnsanların hassasiyetlerini paylaşarak özgün ve açık olmaları çok güçlü bir yaklaşım.” diyor.

 

“Ego Dünya’daki en büyük bağımlılıktır. Kendi değerina koyduğu performansa ve başkalarının onun hakkındaki fikirlerine bağlı olduğunu düşünen o kadar çok insan var ki. Kendi değeriniz başka şeylere bağlı olarak “orada bir yerde” olduğu sürece herkese açık demektir.”

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın