Güveni Yeniden İnşa Etmek Üzerine Öneriler

Çalışanlarının güvenine ciddi zarar veren liderler,  ne yapmalıdır? Çoğu lider, meseleyi ortadan kaldırmak için sanki hiç olmamış gibi davranır, hatayı mazur göstermeye çalışır, hiyerarşi ve statüyü kullanır. Bu kesinlikle yanlış olan yaklaşımdır.

Blanchard daha sağlıklı ve verimli bir yaklaşım öneriyor. Bu yaklaşım 5 adımdan oluşuyor:

 

  1. Varlığını Kabul Et ve Güvence Ver—yeniden inşa sürecine bir sorun olduğunu kabul ederek ve onunla ilgilenerek başlayın. Karşı tarafa niyetinizin güveni yeniden inşa etmek olduğuna dair güvence verin.  Sorunu kabul ettiğinizde, karşı tarafa niyetinizin ikiniz arasındaki güveni yeniden kurmak olduğuna ve ilişkinizi eski rayına oturtmak için ihtiyaç duyduğunuz zamanı ve çabayı göstereceğinize dair güvence verin.
  2. Hatanızı kabul edin — Bundan sonraki adım güvenin zedelenesinde kendi payınıza düşen hatayı kabul edin. Yaptıklarınızın arkasında durun ve kendinizi tamamıyla hatalı görmeseniz bile oluşan zararın sorumluluğunu üstlenin.  Olayda kendi payınıza düşen hatayı kabul edin.
  3. Özür dileyin— Üçüncü adım ise ortaya çıkan durumda kendi rolünüzle ilgili özür dileyin. Bu alçak gönüllülük gerektirir. Mazeretler bulmaktan, suçu başka bir tarafa atmaktan ya da durumu açıklayan ifadelerden kaçının. Bunlar sadece özrünüzü hafifletir.
  4. Değerlendirin — Karşı taraftan durumu nasıl gördükleriyle ilgili geribildirim alın. Meseleleri görüşün ve nelerin açıkça değişmesi gerektiğini belirleyin.
  5. Karar verin — Hasar gören güveni yeniden kurmak için atacağınız son adım birlikte çalışarak oluşturacağınız eylem planıdır. Birbirinizin algısını anladığınıza ve güvenin yıkılmasına yol açan durumları belirlediğinize göre, artık beraberce güveni yeniden inşa edecek davranışları tanımlayabilirsiniz.

Bu yaklaşım Blanchard’ın takımıyla olan görüşmelerinde oldukça işe yaradı ve sizin takımlarınızda da işe yarayacak.. Liderler için, bu yaklaşım açık samimi ve hassas olmak anlamına geliyor. Blanchard, “Güven Oluşturmak, tüm ilişkiler için önemlidir. Ancak, özellikle otorite sahibi bir pozisyondaysanız önemlidir. Bir liderseniz, pek çok hata yapabilirsiniz. Yapmamanınız gereken tek şey güven kaybetmektir.”

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın