Liderlik Başarısı ile İlgili 7 Gerçek

Hayatta, olayları karmaşık hale getirme eğilimindeyiz. Özellikle de başarılı bir liderliğin neye benzediğini tanımlamaya çalıştığımızda, gereğinden fazla karmaşıklaşıyor. Liderlik başarısını oluşturan şeyler, aslında sağduyu ile anlaşılır.  Buna rağmen her zaman herkes tarafından uygulanmaz.

 

Bir kitapçıya gidip raflara baktığınızda ya da internetten sipariş etmek için araştırdığınızda fark edersiniz ki başarılı bir lider olmak için kilit noktaları bilmeli, doğru adımları atmalı, kurallara uymalı, işe yaramayanı bulmalı, zorlukları kucaklamalı, çıtayı yükseltmeli, kendi içinize dönmeli, çevrenize bakmalı, bir topluluk oluşturmalı, doğru alışkanlıkları geliştirmeli, kuralları bilmeli, kuralları yıkmalı, kafa yormalı, kontrolü ele almalı, kontrolü bırakmalı, yenilikleri takip etmeli ve kadim bilgileri keşfetmelisiniz. Olayları karmaşık hale getirmekten bahsetmiştim değil mi?

 

Liderlik aslında karmaşık hale getirecek bir şey değildir.  Eğer, liderlikte başarı kazanmak istiyorsanız, aşağıdaki 7 gerçeği değerlendirin:

 

1. Kestirme bir yol yok – Liderlik sıkı çalışma gerektirir ve liderlik becerilerinin büyük bir kısmı,  iş üstünde eğitim ile kazanılır. Resmi eğitim ve devam eden gelişim, liderlik yeterliliğinizin temel esaslarını oluşturur. Ancak,  bir kitap okuyarak ya da belirli bir eğitim alarak kendinizi iyi bir lidere dönüştüremezsiniz. İyi liderler, oyunun içinde yer alan, kenarda beklemeyen liderlerdir. Onlar sınıfta köşede oturmazlar.

 

2. İyi liderler iyi birer takım oyuncusu olarak işe başlar – İyi liderlerin çoğu önceden iyi birer takım oyuncusudur.  Onlar bir takımın parçası olmak  ne demek, bilirler. Başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyabilir ve kendilerinden daha büyük bir hedef için çalışabilirler. Genellikle, liderlerin bireysel başarılarına odaklanır ve kariyerlerin ilk zamanlarında bu kazanma yollarını nasıl geliştirdiklerine pek önem vermeyiz.  Öncelikle nasıl iyi bir takım oyuncusu olacağınızı öğrenin. Böylece nasıl daha iyi bir lider olacağınızı öğrenirsiniz.

 

3. Liderik başarısının gizli bir sırrı yok – Pek çok popüler liderlik kitabının isminin aksine, liderlikte başarılı olmanızı sağlayacak tek bir sır yok. Pek çok kitap liderliğin  farklı yönleri ile ilgili belirli bir iç görü kazandırır. Ancak,  pek çoğu zaten bildiğiniz şeyleri söylemekten fazlasını yapmayacaktır.

 

4.  İyi bir lider nasıl olunur aslında zaten biliyorsunuz – Robert Fulghum’un dediği gibi pek çoğunuz daha kreşteyken bile iyi bir lider nasıl olunur biliyordunuz. “Nazik ol. Diğerleriyle iyi oyna. Teşekkür ederim ve lütfen de. Başkalarına yardım etmek için elinden geleni yap.”  Elbette  bir yetişkin olarak bu temel prensipleri şimdiki hayatınıza uygulamalısınız.   Açık ve dürüst olmak, başkalarına hedeflerini gerçekleştirmelerinde yardım etmek, sorumluluklarıyla ilgili hesap verebilir olmalarını sağlamak ve gerektiğinde zorlu görüşmeler yapmak gibi örnekler verebiliriz.

 

5. Yönetim ile Liderlik arasındaki fark abartılıyor –  Şimdiye kadar, tonlarca kitapta ve blogda bu iki kavramın arasındaki farklar tartışılmıştır. Doğru, her ikinin de kendine özgü özellikleri var ve evet, her ikisi de bir diğerinin uygulama alanına sıklıkla giriyor. Liderler, yönetmek zorunda ve yöneticiler de liderlik etmek durumunda.  Her ikisini de en iyi şekilde yapmayı öğrenin.  Farklı olmaktan çok birbirlerine benziyorlar.

 

6. Liderler özel değildir – Hepimiz aynı otobüsteyiz. Liderler, çalışanlardan daha  özel değiller. Herkesin başarılı bir takıma ihtyiacı var. Eğer liderliği bir hizmet olarak görüyorsanız, takım üyelerinizin sizden önemli olarak görmeniz gerekir. Egonuzu bir tarafa bırakın ve başarıya giden yolda ilerleyeceksiniz.

 

7. Liderlik kim olduğunuzdan ve ne yaptığınızdan fazlasıdır – Bu belki de benim kariyerim boyunca öğrendiğim en önemli gerçek. Benim için liderlik bir iş değil, bir meslek ve görev aşkı. Böyle olunca, liderlik kim olduğum—değerlerim, inançlarım, tutumlarım— ile ilgilidir ve davranışlarım da içsel ideallerimin görünen yansımalarıdır. Başarılı bir lider olmak istiyorsanız;  tutum ve davranışlarınıza yönelik taktikler ve teknikler  üzerine çalışmak yerine içsel bir  çalışma yapmanız gerekir.

 

 

Yazar hakkında

 

Randy Conley, Güven uygulama Lideri,  The Ken Blanchard Companies.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın