Başkalarına Sizi Bir Lider Olarak Tanımaları İçin Yardım Edin

hikayenizi paylaşınBaşkalarıyla bağ kurmanın en iyi yollarından biri kendiniz hakkında bilgi paylaşmaktır. Kim olduğunuz, nereden geldiğiniz, sizi etkileyen şeyler hakkında bilgiler olabilir. Savunma kalkanlarınızı indirip yaşamınız hakkında biraz bilgi paylaştığınızda insanlar sizin farklı yönlerinizi tanıma imkanına kavuşur.

 

Öyleyse liderler neden kendileri hakkında bilgi paylaşmakta tereddüt eder? Bazı açılardan, savunmasız kalmak onlara göre profesyonel değildir ve zayıflık göstergesidir. Oysa ki, gerçeğin bununla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Liderlere kendi liderlik bakış açılarını diğerlerine aktarırken hayatlarını şekillendiren başarı ve başarısızlık hikayelerini diğerleriyle paylaşmalarını öneriyoruz. Bu hikayeler, çalışanlara liderlerini anlamalarında yardımcı olurken bazı durumlara nasıl tepki verecekleri hakkında da fikir verir. Liderlik bakış açısı görüşmelerinin temel hedeflerinden biri,  hayatınızı etkileyen önemli kimseleri ve olayları paylaşmaktır.  Bu olaylar hem bir lider olarak sizi, hem de değerlerinizi ve kendiniz ile diğerleri için beklentilerinizi etkilemiştir.

 

Kendi Hikayenizi Yaratırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Başarı Faktörü

 

Kendi bakış açıları üzerinde çalışırken, en iyi liderlerin her zaman  dikkat ettiğini düşündüğümüz üç başarı faktörü:

 

  1. Düşünmek için zaman ayırın.  Bakış açınız bir günde oluşmadı. Sizi siz yapan şeyler üzerine etraflıca düşünün. Sizi etkileyen olaylar ve insanları inceleyin. Düşüncelerinizi yazın. Bunlar hakkında, koçunuzla, mentörünüzle ya da bir arkadaşınızla konuşun. Geri bildirimlerini dinleyin.  Kendini hakkında keşfettiklerinize şaşırabilirsiniz.
  2. Hikayeler ile gösterin. Gerçekler önemlidir. Ancak kişisel örnekler hikayenize hayat verir.  Değerlerinizi ve liderlik felsefenizi oluşturan anılarınızı anlatın. Sizi bugün olduğunuz lider yapan temel olayları paylaşın.
  3. Doğrularınızı anlatmak için cesur olun. Kalbinizden geçenleri, nereden geldiklerini ve neden önemli olduklarını paylaşın . Sizi siz yapan olumlu olumsuz deneyimler nelerdir? Sizi kimler etkiledi? Bu yolda hangi dersleri, nasıl çıkardınız?

 

Sizin için önemli insanlar ve olaylar hakkında fikir sahibi olduğunuzda yazmaya başlayın. Birden fazla taslak üzerinde çalışmanız gerekebilir. Ancak en sonunda bu sürecin en önemli kısmında size rehberlik edecek bir döküman kazanmış olacaksınız. Kendi liderlik bakış açınızı takımınızla etkili bir şekilde paylaşabileceksiniz. Hikayenizi paylaşırken, kibirli, zayıf ya da ben merkezli olmayacaksınız. Aksine, güçlü ve güçsüz yanlarınızı paylaşarak bağ kuracak ve diğerlerini sizin gibi yapmaları  için yüreklendireceksiniz.  İşte bu, güçlü bir liderin yapacağı şeydir. Aynı güçlü bir takımın yapacağı gibi.

 

Lider olarak çalışanlarınızla kurmak istediğiniz ilişkilerin gidişatını belirleyebilirsiniz.  İlişkilerinizi bir tahmin oyununa çevirmeyin. Liderlik bakış açısını diğerleriyle paylaşarak, açık,  güvene dayalı ilişkiler kurun.

 

Yazar Hakkında

Joni Wickline The Ken Blanchard Copmanies Profesyonel Hizmetler Başkan Yardımcısıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın