Yetkilendirme Her Zaman Doğru Seçim Değildir!

Superhero Businessmen New York Flying Conceptİşim yönetici koçluğudur. Bu işin bir parçası olarak, koçluk yaptığım kişinin ulaşabileceği en yüksek yere ulaşmasını isterim. Yine de “O kişinin belirlediği hedeflere ulaşacağına inanmıyorsanız ne yaparsınız?” sorusuyla sık sık karşılaşırım.

Bu soruya cevabım her zaman: “Ben kimim ki yargılayayım?”. Ona hiç bir zaman bunu yapamazsın veya daha azını hedeflemelisin demem.

Çalışanlarınızdan büyük beklentileriniz varsa, dikkatli olmalısınız. Eğer yetkilendirmeyi seviyorsanız çalışanlarınızı yetkilendirirken onları cesaretlendirir, adalete önem verir ve herkese eşit davranmaya çalışırsınız.

Böyle bir yaklaşımla, eğer henüz hüsrana uğramadıysanız, uğramak üzere olduğunuz kesin.

İnsanların Yetkilendirme İçin Hazır Olduğundan Emin Olun

Bir çalışanın potansiyelini görmeniz,  büyük gelişim göstermesini istemeniz, onun buna hazır olduğunu veya bunu istediğini ve bu konuda gerekli adımları atabileceğini göstermez.

 

Bazı çalışanlar için çıtayı yüksek tutmanız onları hırslandırır ve en nihayetinde başarmalarını sağlar. Oysa diğerleri için aynı şey geçerli değildir. Onlar işe gelmek, konfor alanlarında huzurla çalışmak ve onlardan bekleneni yapmak isterler. Onlar yetkilendirmenin etkili olacağı kişiler değildir.

 

Bu çalışanlar için Çok Boyutlu Liderlik II’nin temel prensiplerini uygulamalısınız. Geçmiş performanslarını ve aktarılabilir becerilerini rehber olarak kullanarak her yeni görevde, yeterliliklerini ve özgüvenlerini değerlendirmelisiniz.  Çalışan, ilerlemek üzere atacağı adımlar konusunda teşvik olmak için bunu kendi de görmek ister.

 

Ken Blanchard’ın dediği gibi: “Herkese farklı davranmalısınız.” Yetkilendirme herkes için her zaman doğru seçim değildir!

 

Yazar Hakkında

Madeline Homan Blanchard MCC Koçu ve Blanchard Koçluk Hizmetleri Başkanıdır.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın