Cesaret Gerektiren Görüşmeler

Your comfort zoneÖnemli bir liderlik pozisyonunda başarılı olabilmek için cesaret gerektiren görüşmeleri başarıyla yürütebilmeli ve bu görüşmeleri yapmaktan kaçınmamalısınız. Bu görüşmeler kolay değildir. Yönetici koçluğu uygulamalarımızda, bu tür görüşmeler üzerine koçluk yapmamız sıklıkla istenir.

 

Cesaret gerektiren görüşmelerin farklı nedenleri vardır :Başarınıza engel olan bir ilişkiniz vardır. Terfi veya maaşınıza zam istiyorsunuzdur. Siz ve yöneticiniz şirketin stratejik yönü ile ilgili fikir ayrılığına düşmüşsünüzdür.

 

Yakınlarda, cesaret gerektiren bir görüşmeniz olacak mı? Bu görüşmenin başarıyla sonuçlanma olasılığını artıracak 3 adımdan söz etmek istiyoruz:

 

  • Hazırlık Yapın. Ödevinizi yaptığınızdan emin olun. İhtiyacınız olan tüm bilgiye sahip misiniz? Konuşacağınız kişinin tarzını belirlediniz ve üzerinde düşündünüz mü? Karşınızdaki kişi sonuç odaklı mı, insan odaklı mı? Ne gibi soruları ve endişeleri olabilir? Hangi noktalar üzerinde durulmalı? Arzu edilen sonuçlar hangileri ve hangi sonuçlar elde edilebilir?

 

  • Alıştırma Yapın. Koçunuzun veya güvendiğiniz bir dostunuzla nelerin paylaşılması gerektiği üzerinde konuşun ve geribildirimlerini dinleyin. Konuşma girişine özellikle özen gösterin. Çoğunlukla koçun veya dostunuzun hiç bir şey söylemesi gerekmeden nelerin işe yaradığını ve nelerin kulağa iyi gelmediğini siz farkedersiniz.  Alıştırma yapmak görüşmeye girmeden önce özgüveni artırır.

 

  • Tutkunuzu gösterin. Hazırlık ve alıştırma yapmanın meyve verdiği noktadır. Görüşmeye en iyi hamlenizi yapmaya niyet ederek başlayın ve bunu yapacağınızdan kuşkunuz olmasın.

 

 

Alıştırma Yapmak Olumlu Sonuçlar Doğurur

 

Cesaret gerektiren bir görüşme,  aceleyle yapılacak bir iş değildir. Liderler bu görüşmelere hazırlanır, üzerinde alıştırma yapar ve görüşmeyi tutkuyla gerçekleştirirler. Bu tür görüşmelerin sonucu kesin değildir. Ancak, dikkatli hazırlanma ile kendinize güveniniz artar ve olumlu sonuçlanma ihtimalini artırırsınız. Durmayın, deneyin!

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın