Hiçbir Yere Yetişemediğinizi mi Hissediyorsunuz? İşte Biraz Yavaşlamak için 3 Öneri

hizHepimizin ortak bir noktası var. Geçinmek için ne yaparsanız yapın, sosyal statünüz veya işiniz ne olursa olsun, ister bir yönetici olun ister bir yönetici asistanı, hayat gerçekten çok hızlı. Keşke o son e-postayı bitirebilseniz, o önemli projeyi başlatabilseniz, her şey iyi olurdu, değil mi? Keşke… Üretken olmayı sevenler için yavaşlamak, yapılacaklar listesinde olması gereken ilk şeydir.

Aşırı üretken olmaktan yorulduysanız, önerimiz:

Hayatınıza değer katmayan şeylerden kurtulun. Hayatınızda var olan ancak gerektiği kadar verim alamadığınız şeyleri düşünün. Bunlar, işinizde veya özel hayatınızda yer alabilir. Kötü olması gerekmiyor. Boşa zaman harcamanıza sebep olup da üretken çabaymış gibi görünen şeylerdir. Hayatınızda vaktinizi alıp da size değer katmayan pek çok şey olabilir. Örneğin, kontrol etme ihtiyacınızı karşılamak için pek çok toplantı yapabilirsiniz. Size bir yararı olmadan sosyal medyada gereksiz zaman öldürebilirsiniz.  Hatta hayatınızda gelişmenize katkı sağlamayan insanlar olabilir.

Hayır demeyi öğrenin. Bu sizin için zor olabilir. Bazılarına göre hayır demek yapamayacağınız veya gerekli becerilere sahip olmadığınız anlamına gelebilir. Unutmayın, evet dediğiniz her şey için başka bir şeye hayır demiş olursunuz. Evet dediğiniz şey mevcut odağınız ile uyumlu mu? Yapabileceğiniz daha iyi bir şey var mı? Buna benzer soruları gözden geçirin. Neye evet diyebileceğinizi, neyin bekleyebileceğini fark edin. Odaklanır ve büyük resmi hissederseniz, hayır demek daha kolaylaşır.

Odaklanın ve netleşin. Odaklanmış ve net olmaya değer verir misiniz? Yavaşlamak ve hissettiklerinizi ve hedeflerinizi tartmak, olmak istediğiniz yer konusunda netleşmenize yardım edecektir. Unutmayın, bu hem siz hem iş ve hayat amacınız ile ilgilidir. Hayatınızı sizden başkası yaşamayacak.  Acilen ilgilenilmesi gereken pek çok konunun içinde bulmadığınızdan emin olun. Her şey acil ise, hiçbir şey acil değildir. Net, odaklı ve sistemli olun.

Yavaşlamak durmak anlamına gelmez. Daha az üretken olmak da değildir. Gerçekten önemli olan ve değer verdiğiniz konulara odaklanmaktır. Hayatınızın kontrolünü ele alın.  Unutmayın, yolcu koltuğunda değil, direksiyon başındasınız!

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın