Dan Pink ile Mükemmel Zamanlamanın Kusursuz Bilimsel Sırları Üzerine

Yeni bir işe ne zaman başlayacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Bu konuda biraz daha düşünerek hareket etsek daha güçlü sonuçlar alabiliriz, değil mi? Kitapları en çok satanlar listesine giren Dan Pink’e göre, bir işi ne zaman yapacağımıza ilişkin daha iyi ve akıllıca karar verirken bize rehberlik edecek pek çok araştırma var. Üstelik bu araştırmalar git gide artıyor.

“ Hepimizin gün içinde Zirveye çıktığımız, İnişe geçtiğimiz ve Toparlandığımız anlar var.   Anahtar, bu anların doğasına en uygun işi  yapmak. Bilişsel kabiliyetimiz gün boyunca değişir. Analitik işleri Zirvede olduğunuz anlarda, idari işleri İniş anlarında ve yaratıcılıkla ilgili çalışmalarınızı da Toparlandığınız  anlarda yapmakta yarar var.”

Pink, “Bu çalışma şablonunu izlediğinizde bir işi yaparken sergilediğiniz performans yüzde 20 artar.” diyor.

Zirve anları; analitik işler ile kafa yormanızı, dikkatinizi ve enerjinizi odaklamanız gereken işler  için kullanılmalıdır. Örneğin, bir rapor hazırlamak veya bir veriyi analiz etmek.  Rutin İdari işlerinizi İniş zamanlarına bırakın.

Pink, “Bu zamanlar, rutin e-postaları cevapladığımız, harcama raporlarını doldurduğumuz veya düşünsel bir çalışma gerektirmeyen işleri yaptığımız zamanlardır.,” diyor.

Toparlanma anlarında,  en iyisi düşünmek veya beyin fırtınası yapmaktır.

“Modumuz daha yüksektir ama aynı zamanda daha az dikkatli ve tetikte oluruz.”

Pink gün boyunca ara vermenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken araştırmadan da bölümler paylaşıyor.  Bazı en iyi uygulama adımlarını paylaşıyor:

  1. Bir şey olması, hiçbir şey olmamasından iyidir.“Hiç değilse bir iki dakikalık bir ara bile enerji ve zihinsel keskinliği tazeler.”
  2. Hareket etmek yerinde saymaktan iyidir. “Ayağa kalkın ve hareket edin—masanızda oturup telefonunuza bakmayın”
  3. Sosyaleşmek tek başına olmaktan iyidir. “Başkalarıyla ara vermek tek başına ara vermekten iyidir. Bu durum içe dönük kişiler için bile geçerlidir.”
  4. Dışarısı içerisinden iyidir. “Doğanın zihinsel keskinliğiniz ve esenliğiniz üzerinde inanılmaz bir tazeleme etkisi vardır.”
  5. İşten tamamen uzaklaşmak yarım yamalak ara vermekten iyidir. “ara verdiğinizde, telefonunuzu masanızda bırakın.”

Son olarak, Pink yeni bir projeye başlamak, takımların en iyi şekilde performans göstermeyi sürdürmesini sağlamak için zamanlama önerilerinde bulunuyor. Ayrıca bir projenin başlangıcını, ortasını ve sonun belirlerken niyetinizi nasıl ortaya koyacağınızı anlatıyor.

Röportajın sonunda Ken Blanchard’ın  bu konu hakkındaki fikirlerini dinlemeyi unutmayın!

 

 

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın