İşiniz Sizi Olumsuz mu Etkiliyor? 5 Önemli Nokta

Chris Edmonds ve Lisa Zigarmi birlikte kaleme aldıkları Positivity At Work (İşyerinde Olumlu Olmak) adlı kitaplarında, refah seviyesini yukarıya çeken olumlu bir iş ortamının 5 yönü üzerinde duruyorlar. 3 yıldır devam eden kemer sıkma politikaları ve dar bir bakış açısıyla sadece verimliliği düşünen bir anlayışın sonucu, kurumların pek çoğu büyük sıkıntı yaşadığı için son günlerde bu konuya oldukça önem veriliyor.

 

Kısa bir test yapın

Tükendiğinizi mi hissediyorsunuz? Nedenlerini tespit edebilmeniz ve iyileşme sağlayabilmeniz için bakmanız gereken 5 önemli nokta var.    Her birinde hangi düzeyd  olduğunuzu keşfedin. Şimdi elinizi yumruk yapın. Ve her evet dediğiniz soru için bir parmağınızı açın.

 

1.    İş yerinde olumlu hisler

İşe temel olarak “duygular” ile başlayalım. 10 pozitif duygu, takdir, sevgi, eğlence, neşe, umut, şükran, huzur, ilgi, ilham ve hayranlıktır.  Geçtiğimiz hafta içinde iş yerinde bu duygulardan kaç tanesini hissettiniz? En azından bir tanesini hissettiyseniz bir parmağınızı açın.

 

2.    İş yerinde olumlu ilişkiler

Hayatınızdan memnun olmanız ve duygusal refahınız için iyi ilişkiler kurmak en önemli kaynaktır. Aslında, Gallup’un yaptığı bir araştırma gösteriyor ki iş yerinde iyi bir arkadaşınızın olması çalışan bağlılığını sağlayacak en önemli göstergelerden biridir.  İş yerinde en azından konuşabileceğiniz, deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bir arkadaşınız var mı? Eğer varsa ikinci parmağınızı açabilirsiniz.

 

3.    İşin anlam ve amacı

İş yerinde olumlu olmayı sağlayan 3. nokta ise anlam ve amaçtır.  Yaptığınız İş ve çalıştığınız kurum para kazanmaktan öte daha büyük bir amaca hizmet ediyor mu? Hepimiz kendimizden daha büyük bir şeye hizmet etmek isteriz. Eğer büyük resmi ve ona nasıl katkı sağladığınızı net bir şekilde hissedebiliyorsanız bir parmak daha açabilirsiniz.

 

4.    Olumlu başarı

İş yerinde olumlu olmanın 4. faktörü ise olumlu başarıdır. İşinizde iyi misiniz? Geliştiğinizi ve öğrendiğinizi hissediyor musunuz?  Olumlu başarı hayati psikolojik bir ihtiyacı karşılamaktadır. İşinizde öğrendiğinizi, geliştiğinizi ve başardığınızı hissediyorsanız bir parmak daha açabilirsiniz.

 

5.    İş yerinde sağlık

“Sağlığınız yerindeyse, her şeye sahipsiniz.” diye bir söz vardır. Çalışma ortamızın genel sağlığınızı nasıl etkiliyor? Hareketsiz, kendini yineleyen, stresli ortamlar insanı olumsuz etkiler. Çalışma ortamınız size etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Olumlu ise beşinci parmağınızı kaldırabilirsiniz.

 

Kapalı bir el mi yoksa açık bir yumruk mu?

Şimdi elinize bakın. Eliniz beş parmağınız açık bir şekilde mi? Yoksa kapalı bir yumruk mu? Eğer benim gibiyseniz ikisinin arasında bir yerlerdesiniz. Bazı alanlar iyiyken bazıları kötü olabilir.

Şimdi asıl soru bu konuda ne yapmak gerektiği. İşinize daha keyifli bir hale getirip iyimser bir hava sağlamak ve refahını arttırmak için Edmond ve Zigarmi’nin Positivity Works web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Size hemen uygulayabileceğiniz fikirler verecek olan kitaplarının ücretsiz bir bölümüne de ulaşabilirsiniz. Bugün yapacağınız ufak değişikliklerle yaratabileceğiniz büyük değişimlere inanamayacaksınız.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın