İnsanları Takdir Etmemeniz Gereken 3 Durum

Birini doğru bir şey yaparken yakalamak bir yöneticinin yapabileceği en değerli ve keyifli şeylerden biridir. Bu insanlara onların işine dikkat ettiğinizi ve en önemlisi onlara kıymet verdiğinizi gösterir.

Ancak, birini takdir etmenin yanlış olduğu 3 durum vardır. Aslında, bu 3 durumdan herhangi birinde takdirlerinizi sunmanız yarardan çok zarar verecektir. Her 3 faktörde de olayı etkileyen durum değil, yöneticinin tutumudur.

 

  • Eğer tam olarak ne olup bittiğini bilmiyorsanız, genel takdirde bulunmak ve belirli bir şeye odaklanmamak sizin aslında dikkatinizi vermediğinizi ve söz konusu kişinin ne üzerinde çalıştığından emin olmadığınızı gösterir. Olumlu olmak yerine, “harika gidiyorsun!” şeklinde sunulan takdir sadece bir hatırlatıcı konumundadır ve iyi bir hatırlatıcı değildir.

  • Birini karşılığında bir şey almak için takdir etmeyin. Bu, birine yağ çekmek kadar göze batıcı ya da takdir etmeyi ödül olarak kullanmak kadar hilekâr bir yaklaşım olabilir. Takdiri havuç olarak kullanmak ya da ceza olarak askıya almak istemezsiniz. Takdirin bu şekilde kullanımı karmaşa yaratır. İnsanlar bunu şekilde takdir edildiklerinde rahatsız olur ve takdiriniz geri teper, size zarar verir.

  • Takdirin maaş artışı gibi başka bir şeyin yerine geçmesini de dilemeyin. İnsanlar kabul edildiklerini, düşünüldüklerini bilmek ister. Ancak bir o kadar da çalışmalarının parasal karşılığını almak isterler. Her bir ihtiyaçla ayrı ayrı ilgilenmelisiniz. Takdir bir iş ortamındaki iyi şeyleri geliştirebilir, ancak ödemeler, gelişim fırsatları, iş yükü dengesi gibi konuları karşılamaz.

 

  • Bir şey doğru yapıldığında takdir etmek eğlenceli ve doğal bir şekilde kendiliğinden gelişir. Bu nefes almak kadar doğaldır. Kendinizi, takdir edeceğiniz insanın ne düşüneceğini, takdirin nasıl karşılanacağını düşünürken buluyorsanız bir kaç dakikanızı ayırın ve sizi takdir etmeniz gerektiğini hissettiren sebepleri düşünün.

 

Çalışanı içten bir şekilde takdir etmek her zaman güzel karşılanır. Takdiri kendi isteklerinizi elde etek için kullanmak, manipülasyonun kurnaz bir biçimidir. Çizgiyi aşmayın. Takdiri doğru bir şekilde kullanın. Takdirinizi içten bir şekilde gösterin ve onları gerçekten önemsediğinizi görmelerini sağlayın.

 

**The Ken Blanchard Companies Resmi Blogu Leaderchat.org’da Blanchard Ignite Bültenleri Editörü, Blanchard Blogları Başyazarı ve Ken Blanchard Companies Program Direktörü David Witt’in “The 3 times when you shouldn’t praise people at work” makalesinden alınmıştır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın