Bozulan bir şeyiniz olduğunda onu tamire mi götürüyorsunuz yoksa atıyor musunuz?

Kırılan, bozulan bir şeyiniz olduğunda onu tamire mi götürüyorsunuz yoksa atıyor musunuz? Bugün satın aldığımız pek çok ürün, özellikle elektronik olanlar, yenisini almak tamir ettirmekten daha uygun maliyetli olduğu için atılabilir eşyalar.

 

 Ne yazık ki bu yaklaşım ilişkiler başta olmak üzere hayatımızın diğer pek çok alanına da aktarılan bir tutum. Eğer bir ilişki bizim için yürümüyorsa onu derhal bir tarafa bırakıyor ve yenisiyle değiştirmeyi tercih ediyoruz. Bir arkadaşım, 35. Yıllarını kutlayan anne-babasının kuşağıyla ilgili şöyle bir yorum yaptı: “Onlar bir şey kırıldığında onu bir tarafa atmak yerine tamir eden bir nesil.” Arkadaşım o neslin ilişkilere bakış açısı hakkında konuşuyordu.

 

Bu beni işyerinde ilişkilere verdiğimiz önem üzerine düşünmeye itti. İş yerinde bir ilişkinin tamir edilmesi gerekse, tutumunuz nasıl olur? Tamir mi edersiniz? Yoksa bir tarafa mı atarsınız?
İlişkilerin kendinde var olan yüzeyde görünenin, gündelik işyeri etkileşimlerinin ötesinde bir değeri vardır ve iş arkadaşınızla kurduğunuz her iletişim o ilişkiyi zenginleştirmek ve derinleştirmek için fırsattır. Arkadaşım Jon Mertz başkalarıyla olan etkileşimlerinizde arkanızda bıraktığınız izi anlamanın üzerine bir blog makalesi yazdı. Yüksek güvene dayalı ilişkiler kurmak isteyen insanlar arkalarında tutarlı, dürüst, samimi ve güvenilir bir etki bırakmak istiyorlar.

 

İş bir ilişkiyi tamir etmeye geldiğinde, sizin için önemliyse bir yolunu bulursunuz. Yok değilse bir bahane bulursunuz.
Diyelim ki, bir ilişki içinde olmak iki kişiyle mümkündür ve bir taraf kırılanı tamir etmekten yana değilse, onu tamamen tamir etmek mümkün değildir. Ancak, her birimizin kontrol edebileceği tek şey kendi hareketlerimiz. Güvenle liderlik etmek, içimizde mevcut olan daha yüksek bir amaca ulaşmak demektir ki bu da ilişkilerimize ayrıcalıklı değer vermekten ve yıpranan bir ilişkiyi bir tarafa atmak yerine tamir etmeye çalışmaktan geçer. İlişkiler kolay kolay doldurulmaz.

 

(Blanchard blogu Leading with trust’da yayımlanan ve Randy Conley tarafından yazılan “If It’s Broken, Do You Fix It or Throw It Away?” makalesinden çevrilmştir)

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın