İnsanların çalışmayı seçtikleri yerle ilgili seçimlerini etkileyen 5 neden

Towers Watson tarafından hazırlanan yeni bir araştırma, çalışanların bir kurumda çalışmak için en çok nelerden etkilendiklerini ortaya koydu. Bu çalışmayla sadece işe girişteki faktörler değil işe girdikten sonra kurum bünyesinde kalmak için çalışanların dikkate aldıkları faktörlere de ışık tutuldu. 2012 Küresel İşgücü Çalışması ile 29 pazardan 32,000 çalışanla gerçekleştirildi.

.

İnsanları bir kurumda çalışmaya ya da çalıştıkları işten ayrılmaya iten faktörler için alınan cevaplara baktığımızda şu cevaplarla karşılaştık:

Araştırma aynı zamanda cazip çalışma ortamını yaratan faktörlere de değindi. Towers Watson’un çalışan bağlılığı tanımını genişletmesi oldukça ilginç. Yeni tanımlamada, etkinleştirilme (işlerini verimli bir şekilde yapabilmek için insanların ihtiyaç duydukları gereçler, kaynaklar ve desteği sağlamak) ve enerji (çalışanların iyiliğini aktif olarak destekleyen bir çalışma ortamı) faktörlerini dâhil etmek için “sürdürülebilir bağlılık” ifadesini kullanıyor.

 

Genel olarak araştırma şunları gösterdi:

• Çalışanların sadece %35’i üç alanda da-çalışan bağlılığı, etkinleştirilme ve enerji- yüksek memnuniyet oranına sahipti.
•Çalışanların %22’si desteklenmemiş olarak sınıflandırıldı. Bu, geleneksel bağlılık gösteriyorlar ancak sürdürülebilir bağlılık için gerekli etkinleştirilme ve enerji konularında eksiklik yaşıyorlar demekti.
•Çalışanların %17’si işlerinden uzaklaşmış hissediyorlar. Bu, etkinleştirilmiş ve enerji verilmiş hissediyorlar ancak fazladan bir şey yapmak istemiyorlar demekti.
•Çalışanların % 26’sı ise tamamen işlerinden kopmuş hissediyorlar. Her üç alanda da bu çalışanların memnuniyetleri son derece düşük seviyelerde çıktı.

 

Bu konularla ilgili çalışmaya nereden başlayacağınızı mı merak ediyorsunuz?

.

Towers Watson Kıdemli Danışmanı Abhishek Mittal, Building a Sostaniable Enagement Strategy (Sürdürülebilir Bağlılık Stratejisi Kurma) isimli makalesinde sürdürülebilir bağlılığın etkinleştirme yönü ile ilgili sorunları çözebilecek olasılıklardan söz ediyor.

 

 

Makalede Towers Watson’ın Büyük bir Asya Bankası ile yaptığı araştırmadan bahsediyor :
“300 şube ile yürütülen analiz ortaya koydu ki müdürlerin bağlı çalışanlarına etkisi çok büyük. Farklı parametreler üzerinden müdürlerinden memnun olan çalışanların olduğu şubelere baktığımızda, çalışanlar daha çok desteklendiklerini ve görevlerini yerine getirmek üzere etkinleştirildiklerini ifade ediyorlar. Çalışma kaynakları, gereçleri, durumları ve organizasyonları diğer şubelere göre çok daha güçlü. Bununla birlikte, etkinleştirilmiş çalışanların olduğu şubelerin müşterilerinin de daha yüksek oranlarda bağlı oldukları tespit edildi. Net bir şekilde müşteri bağlılığının daha yüksek olması ile daha şube düzeyi işletme karlarında yüksek başarı getirdiğini gördük.”

 

 

Bu iki araştırma ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Building a Sustainable Engagement Strategy or 2012 Global Workforce Study: A Quick Glance’ı ziyaret edebilirsiniz.

 

(Bu makalenin orjinal metnini okumak istiyorsanız  Top five reasons why employees join and stay with organizations tıklayabilir ve The Ken Blanchard Companies resmi blogu Leaderchat’i ziyaret edebilirsiniz.)

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın