Yetenek Yönetiminde Üst Düzey Liderlik Anlayışı

Yargılayan, eleştiri ve değerlendirmeye ağırlık veren liderlik anlayışı eskide kaldı. Bugün insanlar yapabileceklerinin en iyisini  başarmak için ihtiyaç duydukları direktifi, desteği ve cesaretlendirmeyi kendilerine sunabilecek liderler arıyorlar. Gerçekten etkili bir yetenek yönetimi üçlü sac ayağı üzerinde durur:
1. Birincisi performans planlamasıdır. Başarılı performans açık hedeflerle başlar. Hedefleri açıklıkla ortaya koymak için insanların iki noktayı anladığından emin olmak gerekir: Öncelikle, onlardan yapılması istenen nedir—sorumluluk alanları—ve ardından, başarılı performansın kriterleri nelerdir— değerlendirilecekleri performans standartları.
2. Verimli bir yetenek yönetim sistemin gerektirdiği ikinci tutum, performans koçluğudur. Bu aşamadayönetici çalışanları için çalışır, gelişimleri takdir eder yeterli olmayan performanslarda yeni direktiflervererek onları tekrar yönlendirir.
3. Etkin bir yetenek yönetimi sisteminde üçüncü ve sonuncu ayak performans değerlendirmesidir. Bir kişinin bir yılın sonundaki performansının toplamının ortaya konduğu yer bu adımdır. Eğer birinci ve ikinci adımlar doğru uygulanmışsa, yıl sonu değerlendirmesi daha önce zaten masaya yatırılmış, üzerinde anlaşılmış ve hemfikir olunmuş konuların değerlendirilmesi haline gelir. Sürprizlerle karşılaşılmaz. Yönetici ile ona doğrudan bağlı çalışan karşılıklı olarak üzerinde çalıştıkları görevi değerlendirir ve
başarılarını kutlar.

Yetenek yönetimi yılın tamamına yayılan devamlı bir süreç olmalıdır. Performans denetimine ve değerlendirmesine odaklandığınız kadar onlara günlük olarak performans koçluğu yapmaya, açık ve net hedefleri belirlemeye de odaklanarak çalışanlarınızın tam not almasına, yani eksiksiz başarıya ulaşmasına yardımcı olun.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın