Bir zamanlar o da birinin iyi fikriydi!

Herşey zamanla değişir.  Çok iyi fikirlerle kurulmuş pek çok sistem bir zaman sonra geçerliliğini ve etkinliğini yitirebilir.

Bir şeyi neden yapmaya devam etmemiz gerektiğini kendimize sormamız ve gelişmek adına süregelen konfor alanımızdan çıkmamız gerekiyor. Ancak bunu yaparken sorguladığımız ve değişmesini istediğimiz her ne ise o da bir zamanlar birilerinin iyi fikriydi. Biri de sizin şu an değiştirmeyi istediğiniz gibi bir başka uygulamayı değiştirmek istemiş ve bunun için mücadele etmişti.

 

Dolayısıyla mevcut durumu değiştirmek istediğinizde öncelikle onu onurlandırmalısınız. Ona tepki gösterir, dışlar ve yargılarsanız hem kendinize hem başkalarına yeterince değer vermemiş ve onurlandırmamış olursunuz.

 

Bir değişim önerirken, bizim fikrimizden önce alınan kararların arkasındaki mantığı iyi anlamış olmamız gerekiyor. Bunu yaptığımızda;

 

  1. Başkalarının deneyimlerinden yararlandığımızı ve akılcı davrandığımızı,
  2. Sırf değişim olsun diye bir  değişim istemediğimizi amacımızın mantıklı sebepleri olduğunu ,
  3. Başkalarının fikirlerine değer vererek onlara saygı gösterdiğimizi

göstermiş oluyoruz.

 

Diğerleri onları anlamak için vakit ayırdığınızı bilirlerse sizin vizyonunuzu anlamak ve paylaşmak için tahmin edebileceğinizden çok istekli olacaklardır. Bu yaklaşım, güveni destekler ve liderlik etmek için ihtiyacınız olan bağı kurar.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın