Acemi Yöneticiler İçin Yol Haritası

 

İlk kez yöneticiliğe terfi etmiş olmak oldukça heyecan vericidir. Kurumsal yapılanmadaki basamakları tırmanmak ve hep yapmak istediğiniz şeyleri uygulayabilmek için elinize sonunda fırsat geçmiştir. Doğru bildiklerinizi yapmak için kaynaklar hizmetinizdedir. Diğer yandan acemi yönetici olmak, beraberinde bir bavul dolusu sorumluluk da getirir.
Acemi yöneticiler, önlerindeki ilk yılda onları bekleyen üç temel zorluğun farkına varmalılar. Bu üç saptama geçiş süresini biraz daha yumuşatmada yardımcı olur: yine acemi durumuna düşmekten rahatsız olmamak, bazı erken başarı örnekleri sergileyebilmek ve başkalarından nasıl yardım isteyeceğini öğrenmek.
The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri’nin kurucularından Madeline Homan, acemi yöneticiler için en zorlu noktanın kendine odaklı bir çalışma anlayışından diğerlerine odaklı bir anlayışa geçiş olduğunu belirtiyor. “Tek kaygınızın günlük işleriniz olduğu, sadece kendiniz için sıkıntı ettiğiniz, bir başka deyişle; tek-odaklı bir iş hayatından iş dünyasına çok daha geniş bir açıyla bakan bir çerçeveye geçmeniz gerekecek.
Yönetici olmak kolay iş değildir, çok geniş—kişisel kaygıların çok ötesinde alanlara odaklanmak gerekir. Artık kendi görevinizin tamamlanmasına paralel olarak, etrafınızdakilerin de görevlerini tamamlamalarına yardımcı olmalısınız.

 

Homan açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Yelpaze öylesine geniştir ki takımınızdaki her birey, diğer departmanlar, sizin yöneticiniz, diğer kişilerin yöneticileri, hatta sizin departmanınızın ya da takımınızın diğer departmanları ya da takımları nasıl etkilediğine kadar pek çok noktayı kapsar.”

 

“Bir başka deyişle, birkaç sorumluluk daha yüklendiğiniz basit bir yükseliş değil, adeta başka bir gezegene yolculuk için havalanma gibidir.”

 

Pek çok acemi yöneticiye koçluk yapan Homan farklı tavırlara tanık olmuş. Bazı durumlarda yöneticinin kendine hata yapma payı vermeden, yeni beceriler geliştirmeye ve bilgi dağarcığını arttırmaya fırsat yaratmadan, sıkıntılı ve ağır bir tempoda ve git gide acı verecek şekilde çalışmaya gömüldüklerini; bazı durumlardaysa, kendilerini rahat ve güvende hissettikleri eski çalışma alanlarına odaklanarak, önceki pozisyonlarında geliştirdikleri beceriler üstünden devam ederek, yeni rollerinin gerektirdiği yöneticilik gömleğini giymeden devam ettiklerini görmüş.

Homan, Acemi durumuna düşmenin rahatsızlığını duyan yeni yöneticilere, yeterli olma duygusundan uzaklaşmayı ve içinde bulundukları sıkıntıyı kabul ederek başlamalalılarını öneriyor.

 

Önceden eş düzeyde çalıştıkları ancak artık kendilerine raporlayan kişilere karşı, inanılırlığını ve güvenilirliğini kanıtlamak bazıları için çok zor olabilir. Homan’ın da açıkladığı gibi “Bu acemi yöneticiler, yaptıkları iş hakkında en ufak bir fikirleri olmadığı gerçeğinin verdiği rahatsızlıkla yaşamak zorunda olabilirler. Üstelik, onlara bağlı çalışanlar da bu gerçeğin farkındadır.”

 

Yeterlilik kazanmaları için Homan, kısa vadeli bir hedef belirlemelerini öneriyor. Geçmiş görevlerindeki yeterliliklerine değil, yeni rollerinin alt yapısı olan becerilerine dayanan ve görevlerinin bir parçası olacak bir kazanım. İlk altı ile sekiz hafta içinde atılacak böylesi bir adım, acemi yöneticiyi ateşleyecek ve ona bağlı çalışanların gözünde saygınlığını arttıracaktır.

 

Homan’ın, son olarak, bir mentör edinmelerini öneriyor. “Gözlerinizi açın, araştırın, etrafınızdakileri tek tek tarayın, sizden daha uzun zamandan beri yönetici olan birini ya da patronunuz düzeyinde olan ve ortak noktanız bulunan birini bulun.”
Acemi yöneticilerin, içine girdikleri oluşumda işlerin nasıl yürüdüğünü anlamalarına yardımcı olacak, dizginleri ellerine almanın yolunu gösterecek birine ihtiyaçları vardır. Her yöneticinin önceliği, işlerin kurumun ve kurumun hizmet ettiği kişilerin yararına işlemesini sağlamak, çalışanlarını gözetmektir. Size yardımcı olacak birini bulun. Onu yemeğe çıkarın, kahve ısmarlayın, sorular sorun ve yanıtları dinleyin. Ne de olsa artık bir tek kendinizden sorumlu değilsiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın