Son Yılların Trendi- Evden Çalışmak

Günümüzde pek çok firma evden çalışma uygulamasını yürütmeye başladı.  Ancak “güven” bu çalışma biçiminin sonuç vermesi için işin kalbini oluşturuyor.  Evden çalışma  yaklaşımını uygularken çalışanlarınıza güvenmiyorsanız, prensipleriniz güveni desteklemiyor ve korumuyorsa şüphe, kırgınlık, hoşnutsuzluğun hakim olduğu bir ortam oluşur.


Evden çalışmak, hem çalışan hem de işveren için pek çok fayda sağlamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmaları gösteriyor ki evden çalışmak motivasyonu, üretkenliği, verimliliği  arttırırken iş hayatı ve özel hayat arasındaki dengenin daha sağlıklı olmasına olanak veriyor. Kendimden örnek vermek gerekirse, evden çalıştığım zamanlar daha çok ve uzun saatler çalışırken daha fazla işi sonuçlandırıyorum.


Ofisten ve evden çalışan kişilerden oluşan bir takımı yönettiğim zamanlar oldu ve sizlere bu konuyla ilgili bir kaç öneride bulunmak isterim olabilir.1. Yazılı prensipleriniz olsun.. Bu prensipler, kimin evden çalışmaya uygun olduğunu, ne gibi teknolojik gereksinimlerin şart olduğunu,açıkça belirtsin.


2. Performans beklentileriyle ilgili net olun. IEvden çalışırken insanların performanslarının izlenmesi zordur. Hedefleri net bir şekilde belirtin. Bire bir görüşmeleri zamanında yapın ve iletişimi güçlü tutun.
3. Performans meseleleri ile ilgilenin.  Kötü performansı göz ardı etmeyin Gözden uzak olunca aklınızdan da uzak olmasın. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmediğinde ofis içi çalışanlara nasıl davranıyorsanız, evden çalışanlara da aynı şekilde yaklaşın. Gerekirse bire bir görüşün.

4. Sonuçları değerlendirin. IBir takım performans ölçümlerine başvurmak önemlidir. Çalışanların verimliliğini ve etkinliğini ölçebileceğiniz bir sisteme sahip olmak önemlidir.

5.  Açık ve adil olun.  Prensiplerinizi ilan edin. Takımınızla konuşun. Herkes, nerede olduğunu ve nerede durması gerektiğini bilsin. Belirsiz telekomünikasyon  politikaları takımlarda şüphe ve huzursuzluğa neden olur.

6. Çalışanlarınızı başarıya hazırlayın. Uzaktan çalışanlarınız  başarı
lı olmak için ihtiyaç duydukları araçlara sahipler mi? Doğru eğitim, teknoloji ve ekipman.

 

Evde çalışmak herkes için doğru seçim değildir. Her çalışan, uzaktan başarılıbir  çalışmak için gerekli olan evde çalışma ortamına, kişiliğe ve etiğe sahip değildir. Evden çalıştığınızda da dikkatinizi dağıtacak şeylerle karşılaşabilirsiniz.  İşte bu yüzden sınırlarınızı iyi belirlemeniz,  takım ve kurumunuza uygularken tutarlı olmanız gerekir.

 

Randey Conley-  Güven uygulama Lideri,  The Ken Blanchard Companies

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın