Davranışlarınız Güven Yaratır

 Çalışanlar liderlerinde güven veren davranışlar arar. Önemli olan, liderlerin güven veren davranışlar sergilemeleridir.

 

Bir örnek vermek gerekirse, “”şeffaflık” kavramının kullanılışını gösterebiliriz. “Herkes liderlerin açık ve bilgi paylaşımında içten olması gerektiğini kabul ediyor. Ancak, sıkça duydukları şeffaflığı etraflarında göremiyorlar.”

 

“Şeffaflıktaki zorluk, bu kavramı açıkça ortaya koyan davranışları belirlemekte. Unutmayalım, güven bakanın gözündedir. Kurumunuzda şeffaflık ne anlama geliyor? Çalışanlar tüm bilgilerden haberdar olmalılar mı? Toplantılara kimler katılmalı? Ve eğer geçmişte çok ağzı sıkı bir kurumduysanız, çalışanların bu yeni davranışlara güvenmeleri, ancak bu “şeffaflığa” geçiş sürecinde yapacaklarınız konusunda açık ve istekli olmanızla mümkündür.

 

Daha inanılır ve açık olmak isteyen liderlere başlangıç için şu üç davranışı öneriyoruz:

  • Ulaşılabilir olun. Bir lider olarak, özellikle de fırtınalı havalarda, geleceğe yönelik planları paylaşırken kurumunuzda öncü olmanız önemlidir. Kapalı kapılar ardına saklanmayın. Diğerlerine duyurmak gibi önemli bir görevi başkalarına delege etmeyin. Çalışanlar neler olduğuna ilişkin bilgileri bir lider olarak sizden duymak isterler. Bu da, plan konusunda çok açık ve net olmanızı gerektirir. “Ne yapacaksınız?”, “Ne zaman başlayacak?” ve “Uygulama nasıl olacak?” tüm bu sorular cevaplanmalıdır.
  • Çalışanların endişelerine duyarsız kalmayın. Kurumun vizyonunu duyurduktan sonra, çalışanların endişelerini dinlemeye vakit ayırmanız gereklidir. Konuşmak için fırsat yaratın.
  • Sözünüzü tutun. Bir sorunun cevabını o anda bilmiyorsanız ve çalışana ben size geri dönerim dediyseniz, söz verdiğiniz süre içinde bunu mutlaka yapın. Küçük noktalarda sözünüzü tutmanız, iş büyüklerine geldiğinde, güvenilir olduğunuzun işaretini verir. Bu, lider olarak sözlerinizin arkasında duracağınıza olan güveni geliştirir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın