Neden Optimal Motivasyon

Bir müşteri “En uygun Motivasyon ve yarı uygun motivasyon hakkında yazıyorsun?. Tüm yöneticilerin önceliği verimlilik hesap verebilirlik ve sonuçlardır.  Senin yaptığın, bu kürdanla bir nehri  yönlendirmeye çalışmaktan başka bir şey değil.” dedi

Bu betimlemeyi hem çok sevdim hem de sorusu beni gerçekten etkiledi. Kaç kişi sizlere yaptığınız işi neden yaptığınızı soruyor?

Benim cevapları oldukça doğrudan.

Öncelikle, tüm çalışanları düşünürüm. Uzun süredir çalışan ve üst düzey yöneticilik yapanlardan, yeni işe alınmışlara kadar herkesin yaptığı işle ilgili olarak kendini gerçekleştiriyor olmasını isterim.  Oysa çoğu insan, ne yazık ki bunu başaramamaktadır. Sözleri, beden dilleri, fiziksel tükenmişlikleri, ve diğer insanlar hakkındaki konuşmaları bu konudaki eğilimlerini açıkça ortaya koymaktadır.

İkinci olarak, oldukça geniş çaplı bir ihtiyaç vardır. Bir eğitim programı, koçluk  yada danışmanlık seansından sonra sık sık ” Gelip bunu bizim Yöneticiye de anlatmalısın.” dendiğini söyleyebilirim. Çoğu insan, çalıştıkları ortamın baskı ve daha fazla sorumluluk için talep üzerine kurulu olduğunu söylemektedir.

Üçüncü neden ise en önemlisi. Böylece yaşadığımız gezegen daha iyi bir yer oluyor. İşin özünde, Optimal Motivasyonun etik bir aracı var. Etik bir araç mı diyecek olursanız, herkes iyi iş çıkarmak ister, herkes psikolojik olarak sağlıklı, entelektüel birikimi yüksek ve özellikle üretken bir kurum kültürünün parçası olmak ister. Motivasyon araştırmaları ortaya koyuyor ki canlılık ve refah düzeyi yüksek bir ortamda gerçek potansiyelimizi ortaya koyuyoruz.  Sizce de bu çalışanlar için doğru değil mi?

Sonuç olarak, en büyük nedenim, başkalarına en güncel motivasyon bilimini uygulamayı öğreterek çalışma ortamını zenginleştirmek etik açıdan çok önemli. Ufacık bir değişim, herkesin daha dolu bir hayat yaşadığını hissetmesini sağlayabilir.

Her ne kadar sonuçların ve hesap verebilirliğini insanların daha başarılı olmasına katkı sağladığına inanılıyorsa da bu doğru değil. Bu tip geleneksel yaklaşımlar artık geçerli değil. Artık, harekete geçen bireylere, kişililer arası ilişkilere önem veren, sistem odaklı gereçlere ihtiyacımız var. Böylece çalışanların ve yöneticilerin bezginliklerini ortadan kaldırabilir ve baskı altındaki çalışma ortamlarını kökten değiştirebiliriz.

Pat Zigarmi

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın