Lider Olmak…

Başarılı bir  çalışansınız. Bir anda yöneticiliğe terfi ediyorsunuz. Bu bir ikilemi beraberinde getirir. Mesele, kendinizi yeni bir rolde kanıtlamak mı; yoksa iş takımınızla mı ilgili?  Hızlı bir cevap vermek gerekirse her ikisi ile de ilgilidir. Çalışanlarınızın endişelerini ve fikirlerini dinleme isteğinizle ilgilidir. Çalışanlarınıza, iş arkadaşlarınıza Bağlı çalışanlarınızın endişelerini ve yeni fikirlerini iyi dinleme isteğinizle ilgilidir. Çalışanlarınıza, iş arkadaşlarınıza, ya da yöneticinize takımınız adına söylenmesi gerekeni söyleme cesaretini göstermeniz açısından da sizinle ilgilidir.

Ayrıca çalışanlarınız için bir kariyer planlaması yapmanız ve kurumunuzda ilerlemelerini sağlayabilmeniz açısından da sizinle ilgilidir. Öğretmek, anlatmak, desteklemek ve cesaretlendirmek ile ilgilidir. Sorumluluğunuzda çalışan ve aslında kurumunuzun en değerli kaynağı olan çalışanlara önem vermek gerektiğini farketmekle ilgilidir. Çalışanlarınızla ilgilidir. Gerçekten görev ve hedeflerini biliyorlar mı? Kendilerini ifade etmek için bir ortama sahipler mi? Çalışanlarınız azimlidir. Size kendi kariyerleri ile ilgili güvenebileceklerini bilmek isterler. Sizlerle geçirdikleri zamanın buna değdiğini hissetmek isterler.

Geleceği görmek ve ne planladığını bilmek isterler. Öğrenmek ve gelişmek isterler. İster sizin bölümünüzde çalışmaya devam etsinler, ister kurumunuz bünyesinde kalmaya devam etsinler sizin göreviniz onların başarmalarına yardım ederken sadakatlerini, bağlılıklarını korumak; olumlu ve gelişmeye devam etmelerini sağlamaktır. İyi bir yönetici olmak kolay değildir. Ancak, onların başarmalarına yardım ederseniz siz de başarılı olursunuz.

Ken Blanchard lider olmak isteyenlere şu soruyu soruyor:  “Burada, hizmet etmek için mi yoksa hizmet edilmek için mi bulunuyorsun?”  Bu soruya vereceğiniz cevap yöneticilik kariyerinizin yapısını belirleyecektir. Yeni yöneticilerin  olumlu iz bırakmalarını sağlayacak pek çok yol var. Çalışanlarınızın ihtiyaçlarına odaklanın ve kendinize dönerek bu ihtiyaçları karşılamak için neler yapabileceğinizi araştırın. İlginç bir biçimde onların ihtiyaçlarını karşılamak bir yönetici olarak sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaktır.

 

Cathy Huett, Direktör,  Profesyonel Hizmletler, The Ken Blanchard Companies.  

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın