Anlaşılmak ve Onaylanmanın Gücü

Geçtiğimiz haftalarda bir konferansta bir oturuma katıldım. Oturumda yer alan masalardaki gruplar bir konuyu tartıştıktan sonra her grubun sözcüsü masada konuşulanları özetliyordu.

 

Konusuna çok hakim bir arkadaşım bizim masada konuşulanları özetledikten sonra yerine oturur oturmaz ilk sorduğu soru “nasıldım? Kendimi gülünç duruma düşürmedim değil mi?” demek oldu.

 

Elbette, iyi bir şekilde ifade etmişti ve kendini gülünç duruma düşürmemişti. Hepimiz gülüştük ve üzerinde çok düşünmedik. Ancak belli kibu onun için, bizim, için olduğundan daha önemliydi.

 

Sunumdan kısa bir süre sonra gerçekleşen ara sırasında,  Oprah Winfrey’in bu yıl içinde yaptığı Harvard’da gerçekleşen bir açılış konuşmasından bahsetti. Oprah, talkshaw’a katılan davetlilerin ortak bir noktasından söz etmiş: Röportaj bittiği anda ilk yaptıkları şey  ” Nasıldım? İyi miydi?” benzeri bir soru sormak oluyormuş. İlginç bir biçimde,  bu soruyu hemen her sektörden, her yaş grubundan, her türden insan  soruyormuş. Devlet başkanlarından, iş adamlarına, suçlulara, kurbanlara, eğlence sektöründen insanlara kadar herkesin bilmek istediği şey: ” Nasıldım? İyi miydi?”

 

Oldukça ilgimi çektiği için konuşmayı internetten buldum ve okudum. Oprah, yaptığı röportajların hepsinde ortak bir noktadan bahsediyor. Bu ortak nokta ise herkesin onaylanma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. İnsanlar anlaşıldıklarını bilmek istiyorlar. Oprah : “35.000 röportaj yaptım ve çekim bittiği anda hepsi bana dönerek “Nasıldı? Söylediklerim anlaşıldı mı? Demek istediklerimi gördüler mi? Söylediklerim senin için bir anlam ifade ediyor mu? benzeri sorular soruyor. ” diyor.

 

Sosyal hayatınızda, iş yerinizde, evde karşılaştığınız insanların aklında bu sorular olduğunu unutmayın.  Bazı açılardan, ilişkinin doğası önemli değildir. Ancak bazı açılardan, ilişki sizin için önemli olmaya başladıkça bu soruların cevabı da önemli olmaya başlar.

 

İyi miydi? / Söylemek istediklerimi anladın mı? / Sözlerimin ya da yaptıklarımın senin için bir anlamı var mı?

 

Hayatımız bize iyi olmadığımızı söyleyen pek çok mesaj iletiyor.  Çevremizle iletişim içinde olmak için kullandığımız tüm araçlar aslında sahip olduğumuz bağları pek çok açıdan koparıyor. Çevrenizdeki  insanların iyi olduklarını, orada olduklarını bildiğinizi ve sözlerini  yaptıklarını anladığınızı söyleme fırsatını kaçırmayın.

 

Onaylamanın gücünü asla azımsamayın.

 

 

Ann Phillips Kıdemli Danışman Ortak/ The Ken Blanchard Companies. Müşteri sadakati, liderlik, kurumsal değişim, takım kurma konularında  konuşmalar yapmakta ve danışmanlık vermektedir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın