Aşırı Denetim Yapan Yeni Yöneticilerden misiniz?

Yöneticiliğe yeni getirilmiş kişiler genellikle işlerinde iyi oldukları için terfi ettirilmişlerdir. Yöneticileri onlarda liderlik potansiyeli görmüşlerdir. Çoğunlukla bu kişiler hırslı ve çalışkandırlar.

Yöneticiliğe yeni getirilmiş bu kişilerin neden aşırı denetim eğiliminde olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni genelde yetersiz denetimdir. Yeni yöneticilerin çoğu yeni görevleriyle ilgili ihtiyaç duydukları destek ve direktifi kendi yöneticilerinden yeterince alamamaktadır. Basit bir oryantasyondan sonra, kendi kendilerine görevin gerektirdiklerini öğrenmeleri beklenir.

Siz de benim gibi kendi işinizle baş başa bırakıldıysanız bilinçli ya da bilinçsiz bir biçimde geçmişte yaptığınız şeyi yapmaya devam edebilirsiniz.Yeni bir görevle ilgili ihtiyaç duyduğunuz yönlendirme ve cesaretlendirme gelmediğinde, yeniden eskiden yaptığınız işe dönme eğiliminde olur ve bağlı çalışanlarınızı yönlendirmek ve destek olmak yerine onların işini yaparsınız. Sizin yapmanız gereken bir görevin lideriniz tarafından üstlenildiğini ve tamamlandığını gördünüz mü? Bu duruma içerlemiş ve kendinizi yetersiz hissetmiş olabilirsiniz.

 

İhtiyacı olan yönlendirmeyi alamadığı için gereğinden fazla denetim uygulayan bu yöneticilerden olmayın! Yeni görevinizin gerektirdikleri ile ilgili net değilseniz, şimdi harekete geçmenin zamanı. Sizin için bir kaç önerimiz var:

 

  • Kendi liderinizin liderlik etmesini sağlayın. İhtiyacınız olan yönlendirmeyi ve talimatları isteyin.  Yöneticinizle bire bir görüşmelerinizi programlayın.  Liderinizin daha fazla zaman, bilgi ve desteğe ihtiyaç duyduğunuzu bilmesini sağlayın. Bir gündem belirleyin ve toplantıları otuz dakikalık tutun.
  • Projelerinizi ve kaynaklarınızı düzenlenleyin. Ne acil? Ne bekleyebilir? Sizi kim yönlendirebilir? Takımınızdan kimler dahil olabilir?
  • Liderliği üstlenin. Bire bir görüşmelerden ihtiyacınız olan faydayı sağladıktan sonra, siz de kendi çalışanlarınızla aynı görüşmeleri başlatın ve onlara ihtiyaç duydukları desteği verdiğinizden emin olun. Onlardan geri bildirim isteyin.
  • Takım üyelerinize güvenin. İhtiyaç duydukları tüm bilgiye sahip olduklarından eminseniz, izin verin çalışsınlar. Daha sonra bazı düzeltmeler yapabilirsiniz..

 

En umut vadeden yeni yöneticilerin bile zaman zaman yardıma ihtiyacı olur.  Kendi duygularınızı yansıtmanız, ihtiyacınız olanı istemeniz, ve kendinize ve başkalarına şans tanımanız gerekir. Yönlendirilmeye ve geribildirime ihtiyaç duyar ve hatalar yaparsınız. Yardım talep edin ve yardım sağlayın. Hepsi sürecin bir parçası ve uyguladığınızda buna değdiğini göreceksiniz.

 

Kathy Huett/ Profesyonel Hizmetler Direktörü- The Ken Blanchard Companies.  

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın