Hedef Belirlemenin 3 Altın Kuralı

The Ken Blanchard Companies Kıdemli Danışmanı John Hester, hedef belirlerken kendi takımlarındaki süreci kolaylaştırmak isteyen yöneticilere 3 alana odaklanmalarını öneriyor.

 

Hedef belirlemeye bir ortaklık olarak yaklaşın. Performans planlamasının tek başınıza yapmanız gereken bir şey olmadığını anlamanız gerekiyor. Performans planlaması takım üyenizle ortaklaşa yapmanız gereken bir şeydir. Bu iş birliği gerektiren bir süreçtir. Yönetici, çalışanın temel sorumluluk alanlarının ne olduğunu, rolünün ne gerektirdiğini, performans adına ne görmeyi istediklerini bilmelidir.  Çalışanla yapılan görüşme bunun anahtarıdır.

 

Hedefin MAKET olduğundan emin olun. Bir hedef , amaç ya da görev belirlediğinizde bu görevin temel MAKET kriterlerine uyduğundan emin olmalısınız. ( Motive edici, Açık ve ölçülebilir, Konuyla ilgili, Erişilebilir, Takip edilebilir ve Zamanlı). Hester  sık karşılaştığı bir durumdan bahsediyor: “ çalışanlara bir konuyla ilgili görevinizi nasıl söylüyorlar diye sorduğumda, çoğunlukla koridorda karşılaşıp sohbet ederken ya da kısa bir e-posta ile olduğunu dile getiriyorlar. İşte bu kadar. Belirli hedefler, zamanlama, ölçme ile ilgili hiçbir şey konuşulmuyor.”

 

Hester, çalışanın motivasyonu için,  “Yönetici, ‘bu hedefte motive eden şey nedir? Hedef, kurumda, takımda ya da çalışanda nasıl bir fark yaratacak ?’ diye sormalıdır. Yöneticiler motivasyonu görüşmenin önemli bir parçası olarak görmeli ve çalışanın göreve yönelik tutumunu göz önüne almalıdır.” diyor.

 

Yeterlilik ve bağlılığı teşhis edin. Son olarak yöneticiler çalışanın bir görev ile ilgili yeterlilik ve bağlılığını dikkate almalıdır. Hester, “ Bu Çok Boyutlu Liderlik® II Modelinin temelidir. Örneğin herkesin çok düştüğü bir hata şudur: bir çalışanın eski olması, kendine verilen her yeni görevde tecrübeli olduğu anlamına gelmez. Bu çoğunlukla böyle değildir. Bir yöneticinin çalışanın belirli bir görevle ilgili deneyimi konusunda bilgi sahibi olması ve çalışanla ortaklık kurarak nasıl bir direktif ve desteğe ihtiyaç duyduğunu tespit etmesi gerekir.”diye ifade ediyor.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın