Etkin Performans Yönetimi

Günümüzde performansı yönetmek, çalışanların yaptıkları birçok farklı işle ve zamanı kısıtlı yöneticilerle oldukça zorlu bir iş. Ancak sezgi sahibi yöneticiler, üç ana noktaya odaklanarak durumu bir ölçüde kolaylaştırabilirler:

 

Rolleri ve hedefleri netleştirin. Bireysel görevlerle kurumsal inisiyatifler arasında paralellik kurun. Noktaları birleştirmek için etki haritalarından yararlanın.

 

Her çalışanın kilit görevleri için gelişim düzeylerini ve gereken liderlik davranışlarını belirleyin. Bu göreve ilişkin çalışanın deneyimi nasıl? Yöneticisinden direktif ve destek bağlamında nelere gerek duyuyor?

 

Haftalık birebir görüşmeleri programlayın. Çalışanın işlerinin nasıl gittiğine iş işten geçtiğinde ya da işler aciliyet kazandığında bakmaya kalkmayın. Haftalık gerçekleşecek, gündemin çalışan tarafından, kendi gelişimine ve elindeki işlere odaklı olarak belirleneceği kısa bir toplantı, onun daha verimli olması için ihtiyaç duyduğu uygun direktif ve destek düzeyini belirlemeniz için yeterlidir.

 

Neyin Önemli Olduğu Üzerinde Açık ve Net Olun 

 

Zaman ve diğer kaynakların değer kazandığı günümüzde liderler, çalışanlarına ve gerçekleştirilmesi gereken kritik görevlere odaklanma ihtiyacındadır. İşe kurumun ana amaçlarını ve stratejik hedeflerini belirlemekle başlayın. Sonrasında her takımın ve departmanın kurumun bu hedeflerine ulaşmasına yardım edecek ne gibi işleri yapmaları gerektiğini netleştirmekle devam edin. Son olarak, bunları arzulanan sonuçlar için bireysel görev ve hedeflere indirgeyin.

 

Bunların sonucunda, çalışanlar daha hızlanacaklar ve kurumun aradığı sonuçları ortaya çıkaracaklardır. Artan verimliğinin yanında, kurumunuz moralde ve bağlılıkta da gelişimi görecektir. Halsey’in bu yöndeki açıklaması “Herkes ortak bir amaca yönelik çalıştığında, işinizde daha yüksek bir gurur ve rahatlama duygusu hissedersiniz.”

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın