Daha iyi bir dinleyici olmak ister misiniz?

İyi bir dinleyici olmak bir yöneticinin başarılı olabilmesi için gereklidir. Ancak günümüz çalışma ortamının yoğunluğunda buna vakit ayırmak zor. Dolayısıyla yönetici bağlı çalışanı sadece soruna çözüm bulacak kadar dinleme alışkanlığı edinir.
Bu alışkanlıksa, bağlı çalışanın “dinlenme” ihtiyacını karşılamaz.

Dinleme becerilerinizi tazelemek ister misiniz?

Size, yavaşlayıp insanların sizinle ne paylaştığına odaklanabileceğiniz bir model sunuyoruz. Bu model 3 adımdan oluşuyor. Bu sürecin sırrı, bağlı çalışanınızın gündeme getirdiği sorunla ilgili bir cevap vermeden önce iyice keşfetmenizde gizlidir. Konuya netlik kazandıracak sorular sormalı, anlatılanı ve karşınızdaki insanın duygularını anladığınızı göstermelisiniz.
Keşfet— Açık uçlu sorular sorun . “ Bunun hakkında biraz daha konuşabilir misin? “ Bu konu nasıl halledilebilir? “Sence bunun gerçekten ne anlama geliyor?” gibi sorular sorabilirsiniz.
Anladığını göster—“……hissediyor olmalısın”, “Yanlış anlamadıysam,……diyorsun.” gibi yorumlar yapın.

Soruna cevap ver—bağlı çalışanınızın bakış açısına dair iyi bir anlayışa sahip olduğunuza göre artık dikkatli bir şekilde cevap verebilirsiniz.

Bu yöntemi, herhangi bir karşılık vermeden önce durup bir dakika düşünmek için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte doğru tutuma da ihtiyacınız var.

Bu iyi modelin yanında ,dinlerken tutumunuzun da iyi olması gerekir. Aksi takdirde, kafanızın içindeki gürültüyü susturamaz ve karşınızdaki insanı duyamazsınız.
Bu durumla karşılaşmamak adına yapmanız gereken, kendinizi susturmak ve odaklanmak.

Özel bir şekilde dinleyin. Sanki hiç bilmediğiniz bir şeyi öğrenmeyi bekliyormuş ve öğrendiğiniz şeyden etkilenme ihtimaliniz olacakmış gibi dinleyin. Bu özellikle biri sizinle yeni bir fikir yada bir geribildirim paylaştığında önemli. Bir an için durup kendinize “ Dinlemem gerekirken neden konuşuyorum?” diye sormayı unutmayın.

Yöneticiler duyduklarından etkilenmeye ve şaşırmaya açık olmalıdırlar. Bazen onlar için dinlemek zordur. Özellikle de o işte çok uzun süredir çalışıyorlarsa, bağlı çalışanın ne söyleyeceğinden emindir.

Unutmayın: Dinlemek sesiz kalmaktır. Bu size cevap vermeden önce keşfedip anladığınızı göstermek için bir alan yaratır. Neye ihtiyaç duyulduğundan emin olun. Sizin fikirlerinize mi ihtiyaç duyuluyor yoksa bağlı çalışanınız kendi kafasını toplamak için mi sizinle konuşmak istiyor. Doğru tutum ve doğru becerilerin kullanılmasıyla dğru cevapları almalısınız. Ancak bunu öyle bir yolla yapmalısınız ki hem en iyi kararı almalı hem de herkesin dinlendiğinden emin olmalısınız.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın