Yeni Yıl Kararlarınızı Aldınız mı?

Yılın bu zamanını vereceğimiz yılbaşı hediyelerini düşünerek geçiriyoruz. Oysa üzerimizdeki stresi azaltmak için kendimiz için ne yapabiliriz.  En güzel hediyelerden biri kendimiz için kararlar almaktır.  Bu kararlar ile yenilenmeyi ve  yeniden enerji depolamayı sağlayabiliriz. Böylece diğerleriyle daha olumlu ve güçlü bağlar kurabiliriz.

 

Açık ve net kararlar alabileceğiniz beş temel alan:

 

1. Zaman.  Siz de 7/24 çalışanlardan mısınız? 19:00’da ve Pazarları çalışmayı tamamen bırakacak biçimde bir sınırlandırma getirseniz ne olur? Kendinize zaman ayırın—size oldukça özgürleştirici gelebilir. Takviminizde bu zamanı kendinize ayırmak çok önemli.  Kendinizle ilgilenmek başka herhangi bir aktivite kadar hayatidir. Stres düzeyiniz azaldıkça takviminizde yer alan diğer şeyleri gerçekleştirme olanağınız artar!

 

2. Uyku. Yeterince uyuyor musun? Daha kaliteli ve düzenli bir uykuyu nasıl sağlarsınız? Geçtiğimiz günlerde, pek çoğumuzun yaptığı bir şey hakkında bir yazı okudum. Akıllı telefonumuzu ve tabletimizi yatıncaya kadar bırakmıyoruz. Oysa, elektronik ekrandan yansıyan ışık beynimizi gündüzmüş gibi uyarıyor ve dinlenme zamanı olmadığını söylüyormuş. Bu durum hem uyku düzenimizi hem de uyku kalitemizi etkileyebilir. Dolayısıyla, elektronik ışınlardan uzak kalmak için bir düzenleme getirin. Yatmadan önceki bir saati elektronik ekranlardan uzak geçirin.

 

3. Rahatlama. En son ne zaman rahatladığınızı hissettiniz? En son ne zaman kalkanınızı indirdiniz, çalıştığınız şeyleri düşünmeyi bırakıp gerçekten bir ara verdiniz? Her hafta gerçekten rahatlayabileceğiniz bir etkinlik için zaman ayırın. Sizi gerçekten rahatlatan bir şeyi yapın. Yürüyüşe çıkın, kitap okuyun,sinemaya ya da sahile gidin. Size “Gerçekten rahatladığım ve keyif aldığım bir şeyi yapıyorum.” dedirtecek bir şey olsun. Haftada bir yapmak üzere kendinizi  iyi hissettirecek şeyleri bulun ve bunları listenize ekleyin.

 

4. Beslenme. Pek çoğumuz sağlıklı beslenmenin ne demek olduğunu biliyor ancak beslenme alışkanlıklarımız gerçekten sağlıklı mı? Bu konuda dikkatli olarak sınırlarımızı net belirlemeliyiz.  Şekerli ve yağlı yiyecekler yediğimizde vücudumuzun yakacak daha çok şeyi oluyor ve bu durumda enerjimizi bu yiyecekleri hazmetmeye harcıyoruz. Böylece çalışırken ya da ailemiz ve sevdiklerimizle zaman geçirirken halsiz ve bitkin oluyoruz.  Daha çok meyve ve sebze yesek nasıl olur. Kazanmak istediğiniz sağlıklı beslenme alışkanlığı ne olabilir?

 

5. Sevgi.  Tatil dönemi sevgi ve sevdiklerinizle birlikte olma zamanıdır.  Sizin için özel olan insanlardan uzak kalmanıza sebep olan şeyler yaşadınız mı? Uzun zamandır görüşemediğiniz sevdiklerinizle birlikte olmak için zaman yaratın. Belki bir akraba, eski bir arkadaş olabilir. Her kimi seviyorsanız, önümüzdeki yılı kendiniz ve onlar için özel kılın. Belirli bir zamanı sadece onlara ayırarak önemsediğinizi gösterin.

 

Zaman, uyku, rahatlama, beslenme ve sevgi ile ilgili kararlar alın. Kendinizle ilgilenmenin verdiği huzuru keşfedin. Bu kararlar  iş başkalarıyla ilgilenmeye geldiğinde, size yardım edecek.

 

Yazar hakkında

Vicki Halsey Kıdemli Danışman Ortak ve The Ken Blanchard Companies Uygulamalı Öğrenme Başkan Yardımcısı.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın