Mevki Gücünü Ne Kadar Kullanıyorsunuz?

“Örnek olmak başkalarını etkilemenin temel yolu değil, tek yoludur” ~Albert Schweitzer

 

Eğitimlerimizde karşılaştığım ortak bir soru var: ” Yetkim olmadığı noktada nasıl liderlik yapabilirim?”

 

Resmi yetkimiz olsa bile, kurumda üst yönetimi ve kurumun bizim yetkimiz dışında kalan bölümlerini de etkilememiz gerekir. Üst yönetimde ve kurumda etkimiz olsun isteriz.  Peki gerçekten yetki ve mevki gücümüzü insanlardan yapmamızı istedikleri şeyi yapmak için kullanmalı mıyız? Bu soruya cevabım iki durum haricinde “hayır” olacaktır:

 

    1. Bir kriz ve acil durumda derhal etkilemek için zaman olmaz; bu yüzden kullanmak gerekebilir
    2. Etkilemek için elinizden geleni yapıp sonuç alamadığınızda ve mutlaka yerine getirilmesi gereken bir konu olduğunda mevki gücünü kullanmak gerekir.

 

Yöneticinizin, size bir şey yaptırmak için  mevki gücünü kullandığı zamanları düşünün. Nasıl hissetmiştiniz?

 

Özerklik—seçim hakkının olduğu hissi—motivasyon için çok önemlidir. Mevki gücümüzü kullandığımızda,  karşımızdaki kişinin özerklik hissini ortadan kaldırırırız.  Söylediğimize uyulmasını sağlarız, ancak bağlılık sağlayamayız.

 

Etkilemenin anahtarlarından biri, mevki gücünüz olsun ya da olmasın, üzerinde etki yaratmak istediğiniz insanlarla aranızdaki  ilişki gücünüzü geliştirmektir. Bu güç,  başkalarının size duyduğu güven ve saygı ile oluşur.  İlişki Gücünüz ne kadar yüksek olursa, etkiniz de o kadar büyük olur.  Gerçekten güvendiğiniz ve saygı duyduğunuz insanları düşünün. Sizden bir şey rica ettiklerinde ikinci bir kez düşünmezsiniz.  Doğrudan istediklerini yaparsınız.

 

Beş temel davranış biçimi, ilişki gücünüzü kuvvetlendirmeye yardımcı olacaktır:

 

  1. Gerçekten dinlemek için zaman ayırın ve anlamak için dinleyin.
  2. Samimi olun özü sözü bir  şekilde davranın—davranışlarınızla dile getirdiğiniz değerlerin uyumlu olduğundan emin olun.
  3. Herkese saygı ile yaklaşın— Sadece etkilemek istediğiniz insanlara değil, etkileşim içinde olduğunuz herkese saygı ile yaklaşın
  4. Verdiğiniz Sözleri tutun—Herkes, başladığınız işleri bitirdiğinizi; verdiğiniz sözlerin arkasında durduğunuzu görsünler.

 

Birilerini etkilemek istediğinizde Mevki Gücünü kullanırken ya da kullanmadan önce  Ralph Waldo Emerson’un şu sözlerini hatırlayın:

 

“Sözlerin kulağımda o kadar yüksek çınladı ki ne dediğini anlayamadım”

 

Yazar Hakkında

The Ken Blanchard Companies, Kıdemli Danışman Ortaklarından John Hester, performans ve Kişisel Liderlik üzerine uzmanlaşmışıtır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın