Hedef Belirlerken Bireysel Sorumluluk Almak

 

Bir kurumun kültürü ve normları yöneticiler ve bağlı çalışanların hedef belirlemelerinde önemli rol oynar. Ancak bu durum yönetici ve çalışanların ihtiyaçlarını karşılamıyor ise mevcut durumu kabullenmeleri gerekmez. Her koşulda yönetici ve bağlı çalışanlar sınırları aşmalı; açık ve net hedefleri birlikte koyduklarından emin olmalıdırlar.

Herkesin kendi kariyerinden ve ihtiyaçlarının karşılanmasından kendisinin sorumlu olduğunu unutmamak gerekir.  Kariyerinizdeki başarının tamamiyle yöneticinizin hedef belirleme becerilerine bağlı olmasını istemezsiniz.  Bu yaklaşım, tamamen başkasına bağlı  olduğunuz bir yaklaşımdır.

Her yıl yönetici ve çalışanların hedef belirlerken bireysel sorumluluk almaları gerekir. “ Bir çalışansam ve sene başında yapılması gereken performans planlama görüşmesini yapmıyorsam, bunu başlatmam gerekiyor. Yöneticimle oturup ‘ Sizinle gerçekleştirmemi istediğiniz temel hedefler üzerine konuşmak istiyorum. Bunlar benim düşüncelerim. Ne dersiniz?’ Başarılı ve etkili bir çalışansanız, gönülden bağlı olmak adına yapabileceğinizin en iyisini yaptığınızdan emin olun!

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın