Çalışanların kendi hedefleriyle kurum hedefleri arasında uyum oluşturması için 5 yol

Yöneticilerle motivasyon üzerine yaptığım görüşmeler genellikle Çalışanların iş motivasyonun artması çerçevesinde şekillenmektedir. Yöneticiler, çalışanların neden “daha motive” olmaları gerektiğini açıklar. Çoğunlukla temel amaç, sorumlu oldukları önemli hedefler veya görevleri tamamlamaktır.

 

Bununla birlikte  motivasyonu niceliksel bakımdan değerlendirmek  pek de yararlı değildir.  Bu nedenle “daha motive” ifadesini daha belirgin bir ifade ile değiştirmelerini isterim. Bu gibi durumlarda “daha motive” ifadesi genellikle  bir çalışanın gönüllü olarak – ve başka hiç kimsenin manipülasyonu veya baskısı olmadan – kendisinden bekleneni vermesi anlamına gelir. Böylece konu, “Çalışanların kendilerini bu amaçlarla uyumlu hale getirmelerine nasıl yardımcı olabilirim?” noktasına taşınır.

 

Bu sorunun cevabı çalışanın kim olduğu ve kendisi için ne istediğiyle başlar. Ancak çok sayıda yönetici kolaylıkla uyumluluk oluşturmanın bu konuları dikkate alması gerekmediği yanılgısına kapılabilir. Zaten bir çalışan bir görev tanımlamasında yer alan işlerden sorumlu değil midir?

 

Ancak çalışanlardan kendi motivasyon hikayelerini kendi ağızlarından anlatmaları istendiğinde genellikle uyum oluşturmanın zor olduğunu düşünür.  Kişisel hedefler ile kuruluşun kendisinden üstlenmesini istediği sorumluluklarla ilişkili kurumsal hedefler birbiriyle  uyumlu olmadığını ifade ederler. Bu bir arabanın balansının bozulması gibidir. Arabanın gitmesi gereken yönü bilirsiniz ancak araba başka bir yöne çeker. Uyumsuzluk uzun süre devam ettiğinde, yöneticiler  gibi çalışan da kuruluş için uygun olmadığını düşünmeye başlar.

 

Peki ya uyumsuzluk kötü bir şey değilse?  Kişiliğinize, ve kişisel hedeflerinize daha uyumlu olan size daha ilgi çekici tatmin edici ve anlamlı gelen yeni projeler, yeni bir rol veya işe olan özleminizi ifade ediyor olabilir. Çok sayıda çalışan mevcut işverenleriyle  gerçekten sevdikleri bir iş tasarlayabilseler daha mutlu, “daha motive” ve daha verimli olacaklarını ifade ediyor. Uyum sorununu çözmeye çalışırken sizin veya liderlik ettiğiniz kişinin atabileceği bazı temel adımlar üzerinde durabiliriz:

 

  • İnceleyin: Özellikle iş karmaşık ve zor bir hale geldiğinde hangi projeler, görevler, hedefler veya durumlar üzerinde çalışmaktan gerçekten zevk alıyorsunuz? Şu anda sevmediğiniz ve yapmaktan sıkıldığınız işin özelliklerini inceleyin.
  • Değerlendirin: Teknik becerilerinizi listeleyin.  Başkalarının takdir edip değer verdiği  kanıtlanmış uzmanlıklarınınız neler? Hangi becerilerde iyi olmanıza rağmen kullanmaktan zevk almıyorsunuz?
  • Karar verin: Yönetici veya çalışan olma konusunda net bir karar verin. Büyük yöneticiler, yönetici olmak ister ancak işin getirdiği sorumluluklardan kaçmazlar.
  • Keşfedin: Hangi birimler arası projeler veya takımlar, roller veya işler sevdiğiniz ve çoğu zaman uzman olduğunuz şeyleri yapmanıza izin verebilir?
  • Araştırın: Böylesi bir rol yaratmanın yollarını aramaya başlayın ve sizinle birlikte başkalarının ve şirketin de faydalanabilmesi için fikirlerinizi diğerleriyle paylaşın.

 

Bu adımlar size enerji canlılık ve heyecan veren işlerşe  ile şirketin yapılmasına ihtiyaç duyduğu işler arasında uyum oluşturulmasına yardım eder. Ancak bu sadece bir başlangıç. Bu süreci herkesin faydasına olacak şekilde kullandığınızda bu isteklilik  iyi sonuçlar verecektir.

 

Yazar Hakkında

David Facer, Drea Zigarmi ve Susan Fowler ile birlikte Optimal Motivasyon programının yaratıcılarındandır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın