Liderlerin yeniden güven oluşturmak için kullandıkları yollar

Sarsılıncaya kadar güven, cepte kabul edilir. Güven krizi ortaya çıktığında ise liderler ve  kurumlar hazırlıksız yakalanır, nereden başlayacaklarını bilemez. Güven ister bireysel seviyede isterse kurumsal seviyede sarsılmış olsun kurum içinde ve dışında tüm paydaşlarla yeniden güven oluşturmak adına atılması gereken bazı adımlar vardır.

 

Dün kurumsal itibar yönetim uzmanı olan Linda Locke ve Standing Partnership Başkan Yardımcısı ile birlikte Trust Across America radyo programını sundum. Liderlerin bir güven krizine nasıl yanıt verdiklerini ve kriz anında nasıl liderlik ettiklerini inceledik. Haber başlıklarına şöyle bir baktığınızda günümüzde liderlerin sürekli olarak krizlerle karşılaştığını görebilirsiniz. İster Siyasi olsun isterse devletle, ticaretle, sporla veya sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili olsun, güven krizinin oluşabileceği pek çok örnek vardır. Bazıları bu süreci iyi idare eder, bazıları edemez. Peki sorun ne?  Meseleyi yanlış ele almalarıdır.

 

 

Linda, liderlerin güven krizini ele almak için dört temel yolu olduğunu ileri sürüyor:

 

1. Reddedin – İlgili kriz için herhangi bir kusur veya sorumluluğunuzun olmadığını doğru bir şekilde söyleyebiliyorsanız uygulanabilir bir stratejidir. Ancak durumla ilgiliyseniz, ne kadar küçük olursa olsun, durumun eylemlerinizle ilgili olduğunu itiraf etmelisiniz. Çok sayıda lider veya kamusal figürün yanlışlarını kapatmak amacıyla bu stratejiyi kullandıklarını ancak gerçek gün yüzüne çıktığında durumun tekrar karşılarına çıktığını gördük. Örnek olarak Bill Clinton, Anthony Wiener, Ryan Braun, Lance Armstrong vb. Reddedenler Mark Twain’in şu önerisine kulak vermelidir: “Gerçeği söylerseniz hiçbir şey hatırlamanıza gerek kalmaz.”

 

2. Gerekçelendirin – Önceki strateji gibi eylemlerinizin gerekçelendirilmesi, gerçekte alternatif bir eylem şansınız olmadığında kabul edilebilir bir yanıt olabilir. Liderler bazen güven ikilemi yaşarlar, bir grup paydaşla güvenin korunması başka bir grubun güveninin sarsılmasına neden olabilir. Genellikle paydaş gruplarının ihtilaf halinde menfaatlerinin bulunduğu hükümet, siyaset ve ticaret alanlarında bu durumla karşılaşırız. Liderler ve kuruluşların kararlar ve eylemlerini yönlendiren açıkça belirlenmiş değerlerin olması gerekir.  Güven krizinin yönetilmesini kolaylaşmaz ancak bu doğrultuda bir yol oluşturabilir. Öte yandan daha güvenilir bir şekilde hareket etme şansınız olduğunda eylemlerinizi gerekçelendirmeye çalışmak sizi samimiyetsiz, sorumsuz ve beceriksiz gösterebilir.

 

3. Bahane Bulun – Çocuklar bu stratejinin en güzel örneğidir öyle değil mi? Çocuk yanlış bir şeyle karşılaştığında söylediği tipik şeyleri düşünün. Benim hatam değil! O bunu bana yaptırdı! Bu onun suçu! Ne yazık ki çok sayıda lider henüz bu çocukça tavırları bırakabilmiş değil. Suçu veya sorumluluğu başkasına atmak amacıyla liderler güven krizine bahaneler bularak yanıt verebilir. Doğal afet, başka bir tarafın eylemleri, pazar koşulları, devlet politikaları veya diğer nedenlerden ötürü, bahane bulma stratejisi her zaman sorumluluğu başkasına yıkmaya çalışmaktadır. Özellikle kriz anında güvenin yeniden oluşturulması için hiç de uygun bir yöntem değildir.

 

4. Özür dileyin – Sonunda anlamlı bir stratejiyle karşı karşıyayız. Şüphesiz ki bunun güven krizinin yönetilmesi için en etkili strateji olduğu denenmiş ve onaylanmıştır. Özür dilemek güvenin yeniden oluşmaya başlaması için kullanabileceğiniz en güçlü iki kelimedir. Bu kelimeleri kullanmak eylemlerinizden pişman olduğunuz mesajını verir, alçak gönüllülük ve hassasiyet gösterir, bunları hepsi güvenin yeniden oluşması için önemlidir. Etkili bir özrün diğer temel unsurları koşullu bir dil kullanmamak, gücenen tarafla empati yapmak, endişelerini dinlemek ve davranışın tekrar etmeyeceğini taahhüt etmektir.

 

Nasıl ki çok az sayıda insan yiyecek, su ve acil durum malzemeleri ile doğal afet planı yapıyorsa, çok sayıda lider de güven krizi anıda nasıl yanıt verebileceğini planlamaktadır. Hepsine uygun tek bir müdahale planı olmasa da liderler kurumlarının ihtiyaçlarına uygun bir strateji geliştirmek için zaman ayırmalıdır.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın