Çalışan Motivasyonuna Önem Verin

Forbes’da yayımlanan yeni bir makalede  bir CEO  işleri nasıl yürüttüğünü anlatıyor.   Her hafta yapılacaklar listesini oluştururken pek çok büyük projeyi eylem planında küçük parçalara böldüğünü ifade ediyor.

 

“Bu süreç, bir işletmenin her gün yürütmesi gereken sıradan işe alım, pazarlama, muhasebe, finans ve motivasyon gibi günlük  işler düşünüldüğünde, projelerin ilerlemesinde etkilidir.”

 

İlk başta motivasyonun da listede olduğunu görünce sevindim. Ancak daha sonra günlük yapılması gereken sıradan işler ifadesi gördüm. Her ne kadar temel işler arasında gösterilmiş olduğuna sevinsem de gündelik yapılacak sıradan işlerden biri olarak tanımlamak garipti.

 

Tahmin ediyorum, bir işe alım uzmanıysanız aynı şekilde işe alım fonksiyonun da bu şekilde sıradan günlük işlerden biri olarak tanımlanmasının nasıl mümkün olduğunu merak ederdiniz. Belki bana ” Rahatla, bu sadece bir ifade. En azından motivasyon kilit işler listesinde yer alıyor veya her gün yapılacak işlerden biri” diyorsunuz.”

Ancak ifadeler önemlidir. Özellikle de iş çalışan motivasyonu olduğunda. Çünkü anlam yaratmayı tetikler. Bir fonksiyonun anlamını belirleyen kullanılan ifadelerdir.  Dolayısıyla beni motive etmek, sizin için günlük sıradan bir iş gibi değil de odaklanılması gereken stratejik bir konu olursa ve benim potansiyelimi ortaya çıkarmak için zamanınızı ve enerjinizi ayırırsanız bu yaklaşım bende çok daha büyük bir etki yaratacaktır.

 

Motivasyonu odaklanılması gereken stratejik bir konu olarak görmek 

 

Motivasyon odaklanılması gereken stratejik bir konudur. Değer yaratma sürecinin tam merkezinde yer alır. Motivasyon harekete geçmekle ilgilidir. Eğer motivasyonu günlük sıradan bir iş olarak tanımlarsanız, çalışanların hangi yönde ilerlemesini beklersiniz?

Çalışan motivasyonunu, değer yaratma bakış açısı ile uyumlu olacak şekilde düşünmenizi sağlayacak üç yol şunlardır:

 

    1. Her çalışan doğal olarak iyi iş çıkarmak ister. Bir CEO’nun yapabileceği en iyi şey, çalışanların entellektüel birikimlerini, bilgilerini ve yaratıcı becerilerini ortaya çıkarıp geliştirebilecekleri bir ortam sağlamaktır.
    2. Dil önemlidir. Kurumun yaptığı işin anlamını ve çalışanların katkısının ne kadar önemli olduğunu göstermek için çalışan motivasyonunu ele alın ve ona önem verin.
    3. Tüm çalışan katkılarının önemli olduğunu unutmayın. Çalışan hala öğrenme sürecinde ve hatalar yapıyor olsa bile öğrendiklerini kutlayın ve çabalarını takdir edin.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın