Liderler: Sorularınız mı Var? Çalışanlarınıza Sorun

Ken Blanchard, danışman olduğu ilk yıllarda yaşadığı bir olayı anlatır. Kendisi bir gün bir üretim tesisine götürülmüş. İşten ayrılma oranının çok yüksek olması ile ilgili sorunu çözmesi bekleniyormuş. Ücretlerin ve yan hakların iyi olmasına ve çalışanların şirketi genel olarak olumlu değerlendirmelerine rağmen tesiste her yaz ciddi sayıda kişi işten ayrılıyormuş ve şirket nedenini bulamıyormuş.

Blanchard, geldiğinde, durum hakkında bilgilendirilmiş ve  üst yönetimdekiler sorunun kaynağını  belirleyemediklerini söylemiş. Blanchard, veriler üzerine düşündükten sonra yapılacak en iyi şeyin ilk kademe çalışanlar ile konuşmak olduğunu düşünmüş ve onların bu konuya ışık tutup tutamayacaklarına bakmak istemiş.

Üst yönetim,“Neden onlarla konuşmak istiyorsun? Bizim bilmediğimiz neyi biliyor olabilirler?” diye tepki göstermiş.

 

Ancak Blanchard, ısrar etmiş. Bir dizi görüşme yaptıktan sonra, insanların tesisi çalışmak için iyi bir yer olarak gördüklerini, ücretlerin ve yan hakların iyi olduğunu düşündüklerini tespit etmiş. Aynı zamanda, tesisin klima sisteminin iyi çalışmadığını da öğrenmiş. Bir  işçinin dediğine göre “Öyle sıcak oluyor ki bir noktadan sonra tahammül edemiyorsunuz! İnsanlar bu yüzden ayrılıyor.”

 

Blanchard, bu bilgiyi üst yönetimle paylaştığında oldukça şaşırmışlar. Durumdan en çok etkilenen kişilere sormayı düşünememişler. Klima sistemini hemen iyileştirmişler ve işten ayrılma oranının normale döndüğünü görmüşler.

 

Blanchard, annesiyle bu olayı  ilk kez paylaştığında “Ve sen bunun için para mı aldın?” demiş. Aslında konuşmanız gereken kişiyle konuşmamak,  düşündüğünüzden daha sık karşılaşılan bir sorun.

 

Kurumunuz hakkında sormanız gereken üç soru:

  1. Kurumunuzda üst yönetimin göremediği ancak ilk kademe çalışanlar tarafından farkedilen iyileştirme yapılabilecek alanlar var mı?
  2. Kurum kültürünüzün hangi yönü insanların bildiklerini paylaşmamasına neden oluyor olabilir?
  3. Bir lider olarak, insanların sizinle bildiklerini paylaşmasını kolaylaştırmak için ne yapabilirsiniz?

 

Üst düzey yöneticilerin kendilerini çalışanlardan soyutlayıp, kurumda olanlardan habersiz olması kolaydır. Çalışanlarınızla konuşun. Sorular sorun. Öğrendiklerinize şaşıracaksınız.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın