Hizmet Eden Liderlik

Resmi görev ve pozisyonlarına bakılmaksızın iyi bir lider olmak isteyen insanların başkalarına hizmet etme yaklaşımını benimsemeleri gerekir. Bu yaklaşım, Ken Blanchard ve Mark Miller’ın, The Secret: What Great Leaders Know and Do (Sır: Gerçek Liderlerin Bildikleri ve Yaptıkları) kitabında verdikleri mesajın özüdür.

 

Liderler, liderlik ettikleri insanlara sayısız yol ile hizmet edebilir ve bunu yapmak için yeni ve farklı yollar aramaya devam etmelidir. Ancak, liderlerin etkin olmak istiyorlarsa hizmet edebilecekleri beş kilit yol vardır.

 

  1. Geleceği görün. Tercih edilen bir geleceği önceden görmek ve bunu diğerleriyle paylaşma yeteneğidir. Liderler, liderlik ettikleri insanlara hedeflenen geleceği görmeleri ve oraya ulaşmanın avantajlarını farketmeleri için yardımcı olmalıdır. Herkes kim olduğunu, nereye gittiğini ve yolculuklarına neyin rehberlik edeceğini görmek ister.

 

  1. Liderlik ettiğiniz insanların bağlılıklarını artırın ve gelişimlerini sağlayın.  Doğru iş için doğru insanları işe almak veya seçmek, bunu yaparken de vizyonu gerçekleştirmek için çalışanların gönülden bağlı olacakları bir ortamı yaratmaktır.  Doğru oyuncuları takıma almak anlamına gelir.  Bununla birlikte, insanların kalben ve aklen bağlılıklarını sağlamakla ilgilidir. Gerçek liderler, çalışanlarının sadece işi yapmasını sağlamaz. Aynı zamanda gönülden ve mantıksal olarak tamamen kendilerini  işe adamalarını sağlarlar.

 

  1. Durmadan keşfetmeye devam edin. Gelişim meselesine olan odağınızı hiç  kaybetmeyin. Blanchard ve Miller, liderlerin en az üç düzeyde keşfetmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyor. İlk düzey kişiseldir. Sormak için önerdikleri sorulardan bazıları: Bir lider olarak nasıl öğreniyor ve gelişiyorum? Grubumdaki diğer kişilerin durmadan öğrenmeye devam etmelerini ve kendilerini yeniden keşfetmelerini cesaretlendirmek için ne yapmalıyım? Yeniden keşif sürecinin ikinci düzeyi ise sistemler ve süreçlerle ilgilidir: İşi nasıl yapıyoruz? Nasıl daha iyi yapabiliriz? Hangi değişiklikler müşterilerimize ve birbirimize daha iyi hizmet etmemize yardımcı olur? Yeniden keşfetmenin üçüncü düzeyi ise kurumun yapısı ile ilgilidir: Daha verimli ve etkin olmak için hangi yapısal değişikliklere ihtiyacımız var? 

 

  1. Sonuçlara ve İlişkilere Değer Verin. Pozitif, ölçülebilir sonuçlar yaratma ve liderlik etttiğiniz insanlarla iyi ilişkiler geliştirme becerisidir. Liderlikte çıtayı yükseltmek,  hem sonuçlara hem ilişkilere odaklı olmayı gerektirir. Ken Blanchard’a göre  “ Geleneksel olarak insanlara problem çözme, karar verme gibi önemli beceriler kazandırıyoruz. Oysa liderler aynı önemi, ilişkilerine ve insanlarla bağ kurmaya da vermeliler.  İkisinden birini seçmek değil, her ikisine de aynı önemi vermek gereklidir.

 

  1. Değerleri  yaşatın. İfade ettiğiniz değerlerle uyumlu olun. Bu temel unsurdur. Eğer bir lider  güvenilirliğini kaybederse, liderlik potansiyeli kısıtlanır.  İyi bir lider, ifade ettiği değerleri her gün yaşar.

 

Kendinizi bu beş alanda nasıl değerlendirirsiniz?

 

10. yıl özel baskısı için Blanchard ve Miller, kitaba beceri değerlendirmesi ile birlikte yeni özel bir bölüm eklediler. Bu becerileri geliştirmelerinde yardım etmek için düşüncelerini paylaştılar.  Kendilerinin ve başkalarının potansiyelini ortaya çıkarmak isteyen liderlere bir yol haritası sunan kitap hakkında daha fazla bilgi almak için 29 Eylül tarihinde gerçekleşecek özel webinara katılabilirsiniz.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın