İşe Alım Sürecine Takım Üyelerinizi Dahil Ediyor musunuz?

İşe alım kararlarında takım üyelerinizin fikrini almıyorsanız büyük hata yapıyorsunuz. Rodney Conley, leadingwithtrust.com’da yayınladığı blog yazısında bu konu  üzerine eğiliyor.

 

Her ne kadar işe alım bir liderin delege edemeyeceği bir sorumluluk olsa da takım üyelerinin görüş ve tecrübelerinden yararlanmamak büyük bir eksikliktir.

 

Yeni bir çalışanı işe alırken, takım üyelerinizi sürece etmenin 5 kilit yararı vardır:

 

1.Takım üyeleriniz kendilerine değer verildiğini hisseder. Takım üyesinden,  iş görüşmelerine katılması ve adaylar hakkında görüş bildirmesi istendiğinde memnun olur. İşe alım sürecinde takım üyelerinizin kendi görüşlerini ifade etmelerine izin verirseniz, onlara değer verdiğinizi, işe alım sürecinin ortaklaşa yürütüldüğünü göstermiş olursunuz.

 

2. Geleceğin liderlerine iş görüşmesi yapma ve karar verme deneyimi sağlar. Çalışanlarınızdan bazıları, gelecekte şef veya yönetici olacaktır. İşe alım sürecine dahil ederek, onlara iş görüşmesi teknikleri ile ilgili eğitim, adayların değerlendirilmesi ile ilgili deneyim ve işe alım kararlarının nasıl  alındığı ile ilgili fikir kazanma olanağı sağlarsınız. Böylece liderlik rolü üstlendikleri zaman, bu süreçte edindikleri bilgi ve deneyimlerden yararlanabilirler.

 

3. Yeni çalışanın başarısı için bir ortaklık hissi oluşturur.  Takım üyeleri yeni bir takım arkadaşı seçme sorumluluğunu son derece ciddiye alır. Kendi itibarları söz konusu olduğu için, yeni çalışanın başarısına daha çok yatırım yapar; doğru kararı verdiklerini kanıtlamak için daha fazla çaba gösterirler.

 

4. Adaylar hakkında daha geniş bir perspektife sahip olursunuz. Yeni birini işe almak riskli bir meseledir. İş görüşmeleri süreci ne kadar ayrıntılı olursa olsun, bir kişiyi takımınıza katılmadan önce tamamıyla tanıyamazsınız. Görüşme sürecine daha fazla kişinin katılması ile adaylar hakkında daha geniş bir perspektife ve fikre sahip olabilirsiniz. Sizin göremediğiniz olumlu ve olumsuz faktörleri diğerleri farkedebilir veya sizin gözlemlediğiniz unsurları teyit edebilirler.  En başarısız işe alım kararları genellikle patronun diğerlerinin fikrini istemeden aldığı kararlardır. Liderler  çoğu zaman  neyi göremediklerinin farkında değildir. Başka insanları da sürece dahil etmek göremediklerini farketmelerini sağlar.

 

5. Adayların gelecekteki iş arkadaşları, takım ve kurum kültürü hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. İşe alım süreci iki yönlü bir karardır. Siz takımınıza katılması için birini seçerken o da sizin takımınıza/kurumunuza katılmak yönünde bir karar verir. Takım arkadaşlarıyla karşılaşma fırsatı adayların birlikte çalışacakları insanlar ve mensubu olacakları kurum hakkında fikir kazanmasını sağlar. Adaylar bir kuruma katılırken bilgilendirildikten sonra bir karar vermelidir ve bu kararda gelecekteki takım arkadaşlarıyla görüşmek çok değerlidir.

 

İşe alım sürecinde, karşınızdaki insanların yetenek ve karakterlerini ne kadar iyi değerlendirirseniz değerlendirin, böylesine önemli bir kararda tek başınıza karar vermeyin.

 

Rodney Conley, The Ken Blanchard Companies Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve Güven Uygulama Lideridir. 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın