Vizyonun Oluşturulmasında Sıkça Rastlanan Sorunlar

Kurumsal vizyonunu oluşumundaki nihai sorumluluk üst yönetimde kalacak şekilde, diğer çalışanların da vizyonun şekillendirilmesine katkı sağlamalarına imkan tanıyan bir işleyişe ihtiyaç vardır. Aksi takdirde  sadece üst yönetim vizyona sadık kalır, zaten vizyonu şekillendirenler de kendileridir.

 

Şirketin vizyonunun ifade edilişinde diğer çalışanların da katkı sağlamasına olanak tanımayan kurumlar, bu çalışanların vizyona bağlı kalmalarıyla ilgili önemli bir fırsatı kaçırmış olur. Vizyonun oluşturulmasında  kendi fikirlerinin de dikkate alındığını bildikleri zaman çalışanlar vizyonun gerçekten ne olduğuna dair daha  güçlü bir anlayış geliştirirler. Böylece vizyon, sadece yazılı tanımlar ve kelimeler zinciri olmanın ötesine geçer, vizyona nasıl katkı sağladıklarını görürler ve kendi görevlerine bir anlam atfederler. Bunun yanında bir çok başarılı şirket, liderlerinin başarılı ve ileri görüşlü başlangıç vizyonlarıyla öne çıkmıştır—örneğin Walt Disney, Bill Gates,Herb Kelleher—“Bu çığır açan isimler hayallerini gerçekleştirebilmek için çevrelerindeki insanlarla paylaşmasalardı, hayalleri gerçekleşemezdi. ” Hayallerin paylaşılması, çalışanların kendi hayallerini, liderin ortaya koyduğu vizyonla birleştirmelerine yardımcı olur ve ancak bu sayede hayali gerçeğe dönüştürme fırsatını değerlendirir, bu işte onların da imzası olması için çabalarlar.

 

The Ken Blanchard Companies’deki bir kısım kurucu ortak arkadaşlarının katkıları ile, Ken Blanchard, Jesse Stoner ve Drea Zigarmi’nin yazdığı “Liderlikte Çıtayı Yükseltme” adlı kitaplarında, şu noktayı vurgulamışlardır: Vizyonun oluşturulma süreci, en az vizyonun ne söylediği kadar önemlidir. Kendi kabuğuna çekilmiş, kapalı kapılar ardında tepe yönetimce oluşturulup diğerlerine bildirilen bir  vizyon oluşturma süreci yerine; üst yönetimdekilerin çalışanlarla vizyon hakkında görüşmeler yapacakları ve şu soruların yanıtları için onları cesaretlendirecekleri bir model önermekteler: “Böyle bir vizyonu olan bir kurumda çalışmak ister misin? Bu vizyonda, kendine uygun gördüğün yer neresi? Önceliklerini gerçekleştirmene yardımcı olabilir mi? Karar almada yol gösterici olabilir mi? Heyecanlandırıcı ve motive edici mi? Eksik bıraktığımız herhangi bir şey var mı? Çıkarmamız gereken herhangi bir şey var mı?”Çalışanlar, sürece dahil edilirlerse işlerini daha çok benimselerler ve çalışan sadakatinde bir artış meydana gelir.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın