İyi Yöneticilerin En Sık Yaptığı 3 Hata

Word "Good" jigsaw puzzle pieces isolated on white

Hemen herkesin kendini düşünen, tutarsız, beklentileri açıklamak için zaman ayırmayan, narsist, acımasız veya diktatör olarak tanımlayabileceğimiz bir patronu olmuştur.  Bu patronlar hakkında eşinize dostunuza dert yanmış veya stresle bağlantılı sıkıntılar çekmiş olabilirsiniz.  Ancak bu yazıda bu patronlardan bahsetmeyeceğiz. Onlar hakkında literatürde yeterince yazı bulmak mümkün.

 

İyi yöneticilerin yaptığı en büyük hatalar nelerdir?
Bu yazıda kötü yöneticilerin değil, iyi yöneticilerin yaptığı hatalara odaklanacağız.  En az çalışanları kadar çalışan; çalışanlarını makine olarak görmeyen, onları duyguları, düşünceleri ve  hayatları olan bireyler olarak kabul eden;  iyi bir iletişimci olabilmek için sıkı çalışan yöneticiler: Kendinin ve başkalarının farkında olan, çalışanlarıyla mümkün olan en iyi şekilde ilgilenmek isteyen liderler.

 

Peki en  sık karşılaşılan üç hata nelerdir?

 

  • Sınırları iyi belirlememek. Diğerleri tarafından sevilme arzusu ile bir yönetici çalışanlarına vermemesi gereken şeyleri verebilir. Örneğin bu zaman zaman verilmemesi gereken bir söz ya da yanlış yerde verilmiş bir izin veya özerklik olabilir. Çalışanlar,  “nazik ve hoş” olan  ancak gerçekten işinin başında olmayan bir yöneticiyi ayırt edebilir. Neticede insanlar kendilerini güvende hissetmez. Dr. Henry Cloud,  Boundaries for Leaders: Results, Relationships, and Being Ridiculously in Charge kitabında bu konuyu anlatıyor.  Açık ve net sınırlar çizmek bir beceridir ve düzenli bir alışkanlığa dönüşebilir.

 

  • Değer Katmak. Bir yönetici olarak, insanların bir zorlukluğun üstesinden gelmesine izin vermelisiniz. Duruma müdahale etmek  ve günü kurtarmak isterseniz, onlara yardım etmiş olmazsınız. Örneğin çalışanınız durumu düzeltmek için bir fikri varsa ve sizce bu fikir yeterince iyiyse  kendi düşüncenizi ekleyerek ufak tefek de olsa değişiklik yapmak isterseniz bunu  iki kere düşünün. Eğer çok kritik bir düzeltme değilse yapmayın.  Marshall Goldsmith What Got You Here Won’t Get You There kitabında bu konuyu detaylıca anlatıyor. Aynı konuda bir de blog yazısı var.

 

  • Kişisel Büyümeyi Görmezden Gelmek.  Başkalarıyla sürekli olarak ilgilenirken, kendinizle ilgilenmeyi unutabilirsiniz. En son kendi kariyerinizi ne zaman düşünmüştünüz? Şimdiye kadar zaman ayırıp da öğrenmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz ne var? Çalışanlarınız sizi  gelişim için bir rol model olarak görüyor mu—ilham veren bir öğrenen misiniz?

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın