Çalışanlarınızı Takdir Ederken Nelere Dikkat Ediyorsunuz?

Thank You In Different LanguagesHiçbir şey içten, samimi doğru bir takdirden etkili değildir. Aynı şekilde hiçbir şey basmakalıp bir iltifattan daha işe yaramaz olamaz. ” ~Bill Walsh

 

Eğitimlerde katılımcılara “Kaçınız fazlasıyla takdir alıyorsunuz?” diye sorduğumuzda genellikle sınıfta gülüşmeler yükselir ve pek azı parmak kaldırır. Buna rağmen çalışanlar, samimi, yerinde ve anlamlı takdirin performans ve bağlılık için önemli bir motivasyon unsuru olduğunu bildiriyor.

 TINYpulse tarafından yapılan güncel bir araştırmada 500 kurumdan 200,000  üzerinde çalışana şu soru soruldu : “Yaptığınız işte iyileşmek ve kurumunuza fazladan değer katmak için sizi ne motive eder?”  Merak ediyorsanız ilk sıradaki cevap “samimiyet, iş arkadaşı motivasyonu” ve ikincisi “iyi iş çıkarmak için içten gelen istek” oldu.

 

Bersin and Associates  tarafından yapılan bir araştırma da gösteriyor ki;  yapılan işlerin fark edildiği şirketlerde çalışan bağlılığı, verimlilik ve müşteri hizmetleri %14 daha iyi oluyor. Buna rağmen araştırmaya katılan çalışanlardan sadece %17’si kurumlarında bu konuya önem verildiğini söylüyor. Katılımcıların %70’i senede  sadece bir kez  çabalarının farkedildiğini ( hizmet ödülü ile) veya hiç farkedilmediğini dile getiriyor. Bu gerçekten üzücü bir durum.

 

Evet, takdir ve  iyi bir şey yaptığımız zaman bunun farkedilmesi her birimiz için önemlidir ve açıkça görünüyor ki çalışan bağlılığını ve performansı etkiler. Ancak, doğru bir şekilde yapılmalıdır. Çalışanların başarılarını farkettiğinizi göstermek için kullanabileceğiniz altı iyi uygulamayı sizlerle paylaşacağız:

 

Belirli davranışları ve sonuçları farkettiğinizi gösterin. Göstermelik hizmet ödülleri çalışan bağlılığını veya performansı anlamlı bir şekilde etkilemez.  “Bugün iyi iş çıkardın” veya “harika çalışma” gibi ifadelerden uzak durun. Daha spesifik olun.  Tam olarak ne yaptığını ve yaptığı şeyin etkisini vurgulayın.

 

Birine iyi iş çıkardığını farkettiğinizi gösterirken, kişiye özel bir yaklaşımda bulunun. İnsanlarınızı tanıyın. Bazıları herkesin yanında takdir edilmeyi sever. Diğerleri ise bunun özel olarak yapılmasını tercih eder.  Biri, bir proje boyunca düzenli olarak takdir edilmekten hoşlanabilir. Bir başkası ise bunu rahatsız edici bulabilir, sadece proje sonunda takdir edilmeyi arzu eder.

 

Farkettiğinizi zamanında gösterin.  Birini takdir etmek için bir sonraki toplantıyı veya performans görüşmesini beklemeyin. arada bir ofis içinde tur atarak çalışanları doğru bir şey yaparken yakalayın ve onları o an takdir edin.

 

Kurumunuzda çalışan eş-düzey iş arkadaşlarını birbirlerini takdir etmeleri için  teşvik edin. İş arkadaşlarının birbirini takdir etmesi bir yöneticinin takdir etmesinden daha etkilidir. Çünkü bir iş arkadaşı, iş olarak ona daha yakındır ve takdir etmek onun “işi” değildir. Önemli Not: Bir yönetici  takdirde  bulunmaya düzenli olarak devam etmelidir.

 

Başarı hikayelerini paylaşın. Takım, departman veya kurum toplantılarını birey ve takım başarılarını paylaşmak için kullanın. Kurumunuzda duyuruları astığınız panolarda veya intranette paylaşın.

 

Takdiri ve iyi bir şey yapıldığında bunun farkedilmesini kurum değer ve hedeflerinizle ilişkilendirin. Örneğin biz Blanchard’da iş arkadaşlarımızı her yıl çeşitli ödüller için aday gösteririz.  Bu yaklaşım temel değerlerimizle bağ kurar.

 

Bu yıl bitmek üzereyken, çevrenizdeki insanları takdir etmek, çabalarını farketmek için zaman ayırın. Yanınızda çalışanları, iş arkadaşınızı ve hatta patronunuzu yaptığı  spesifik bir davranış veya başarıdan dolayı tebrik edin.  Daha sonra yıla yenilenmiş bir niyet ile başlayın: ” İnsanları doğru bir şey yaparken yakalamak!”

 

“ İyi seçilmiş, zamanında dile getirilmiş ve bir samimi takdir ifadesinin yerini hiçbir şey tutamaz.  Kesinlikle bedelsiz ve servet değerindedir” ~ Sam Walton

 

Yazar Hakkında

Kıdemli Danışman Ortak, John Hester,  Verimlilik ve Performans Yönetimi üzerine uzmanlaşmıştır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın