Zamana mı İhtiyacınız Var? Koçluk Etmeye Başlayın!

Challenge In BusinessLiderler çalışanlarına neden koçluk etmez? Pek çoğunun ortak cevabı “Buna zamanım yok.” olmaktadır.

 

Bu liderlerin pek çoğu, çok yoğun çalışıyor ve kendilerini tükenmiş hissediyor, çünkü çalışanları için işin çoğunu onlar yapıyor.  Karşı karşıya kalınan iş bitirme tarihleri göz önüne alındığında bu yaklaşımın daha kolay olduğuna inanıyorlar. Aksi takdirde  dar zamanda çalışanlarına daha iyi performans göstermeleri için koçluk etmeleri gerekiyor ki; buna da yeterince zamanları olmadığına inanıyorlar. Birine daha iyi yapabilmesi için koçluk etmektense daha kısa bir sürede kendileri yapmayı tercih ediyorlar.

Sık karşılaşılan bir durum. Bu şekilde devam edemeyeceklerini biliyorlar; ancak yavaşlayarak yeni bir yaklaşım benimsemek için doğru zamanı bulamıyorlar.

 

Danışmanlığını yaptığımız teknoloji sektöründe çalışan bir başkan yardımcısını bir haftalık süreyle gözlemledik. Zamanın ne kadarında işi kendi yapmayı tercih ediyor, ne kadarında bir başkasından istiyor takip etmeseydik; çoğunlukla kendi yapmayı tercih ettiğini fark etmeyecekti. Bu farkındalık ile başkalarına işi yapmalarında koçluk etmenin zaman harcamaya değer olduğunu anladı.

 

Bu yeni bakış açısı, başkan yardımcısının daha yüksek performans için başkalarına koçluk ederken üç soruyu kullanmasını sağladı.

 

  1. Sana engel olan nedir?
  2. Sana sağlayacabileceğim bir ihtiyacın var mı?
  3. Simdi ne yapacaksın?

 

Bu soruları sormak ve cevapları dinlemek , %80’den fazla zamandan tasarruf etmesini sağladı.  Şimdi işi kendi yapmak yerine, çalışanıyla ortaklık kurarak onlarla birlikte meseleyi tanımlayabiliyor; bu mesele karşısında bağlı çalışanın yeterlilik ve bağlılığının ne durumda olduğunu teşhis edebiliyor ve projenin ilerlemesi için hangi liderlik stilinin gerektiğini tespit edebiliyor.

 

Başkan yardımcısı bunun hayatında yaptığı en iyi deney olduğunu dile getiriyor. Şimdiyse tam olarak bu yaklaşıma inanıyor ve sahipleniyor.

 

Peki ya siz? Olasılıkları değerlendirin. Yeni bir şey deneyin. Yeni sonuçlar elde edin. Ne kadar zaman kazanabilirsiniz? Bu koçluk etmenin gücünü gösteren bir örnek. Sadece size değil liderlik ettiğiniz insanlara da fayda sağlayacaktır.

 

Yazar Hakkında

 

Patricia Overland The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri Kıdemli Koçu olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın