Gelişimi Hedefleyeceğiniz 5 Alan

Arm-chair of chief and group of multicolored office chairs at aGeçtiğimiz günlerde, bir müşterimizle 360 derece geribildirim görüşmesi yaparken söylediği bir şey dikkatimi çekti. O zamandan bu yana, bu konuyu düşünüyorum. Benim bu yılki önceliklerimi ve hedeflediğim davranışları etkiledi.

 

Her zaman daha iyi olabileceğiniz ve gelişmeye devam etmeniz gereken 5 alan vardır.

 

1. Mesleğinizdeki/ İşinizdeki Uzmanlığınız:  Mesleğinizde öğrenmeye ve bilgilerinizi derinleştirmeye devam etmeniz önemlidir. Uzman olsanız bile öğrenmeye devam edin.

 

2. Liderlik: Kurumunuzda veya yaşamınızda nerede olursanız olun, birilerine liderlik edersiniz. Kendinize, ailenize liderlik ediyor olabileceğiniz gibi Fortune 50’ye giren şirketlerden birinde de liderlik rolü üstlenmiş olabilirsiniz. Hangi alanlarda gelişebileceğinize bakmalısınız.

 

3. İşbirliği: İnsanlarla birlikte çalışmak bir beceri ve doğuştan gelen bir yetenektir. Bazıları bu konuda çok iyidir. Bazıları ise değildir. İş birliği, paylaşmak anlamına gelir; birbirine yardım etmek, birbirinin arkasını kollamak, rencide etmeden kusurlarını örtmek ve düzeltmektir. Hangi konularda iyisiniz? Hangi alanlar üzerinde çalışmalısınız?

 

4. İletişim.  İletişim her şey iyi giderken kolaydır. Karşınıza bir takım zorluklar çıktığı zaman ise pek de kolay değildir. Örneğin, size sağlanan  geribildirime iyi karşılık vermemiş, bir konu hakkındaki ısrarınız agresifliğe dönüşmüş veya insanların sizinle görüştükten sonra motivasyonlarının neden yükselmediğini merak ediyor olabilirsiniz.  İşte bu tür iyi gitmeyen iletişim örneklerini gördüğünüzde, başka bir şey denemenin zamanı gelmiş demektir. Dikkatinizi verin ve gelişmeye devam edin!

 

5. İlişkilerinize Değer Verin.  Sizin için gerçekten önemli olan nedir? İşiniz mi? Para mı? Arkadaşlarınız mı? Aileniz mi? Önceliklerinizi bildiğiniz zaman, bu önceliklerin şu anda hayatınıza uyup uymadığına bakabilirsiniz.  Aileniz ve arkadaşlarınızla arzu ettiğiniz kadar zaman geçiriyor musunuz? İlişkiler önemlidir. Onları geliştirmeye devam edin !

 

Önceliklerinizi belirlerken ve hayatınızı planlarken bu beş alanda sürekli gelişime önem verin.

 

Yazar Hakkında

Linda Miller The Ken Blanchard Companies Global Koçluk Hizmetlerinde İletişim Yöneticisi ve The Ken Blanchard Companies koçudur.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın