Beklentilerinizi Açıkça Anlatıyor Musunuz?

bigstock-confused-concept-with-asian-bu-75993161-e1422330359359[1]Günümüzde liderlerin iki rolü var. Bir yandan çalışanlarını yönetmekle ilgili görevlerini yerine getirmeli, diğer yandan kendi işlerini yapmalılar. Geçtiğimiz günlerde bir müşterimiz, bu konuda yaşadığı zorluklar ve yeterli zaman olmaması hakkında konuşuyordu.  Özellikle de önemli bir işin tamamlanması için bir çalışanıyla yaptığı onlarca toplantıdan bunalmıştı. Ona gereğinden fazla zaman ayırdığını hissediyordu.

 

Müşterimize şu soruyu sordum : “İşin başında, görevin tam olarak ne olduğunu ve iyi bir işin neye benzediğini anlattın mı?”

 

Uzun bir sessizlik oldu ve daha sonra müşterimiz, “Hayır, dönüp baktığımda, ona istediğimiz sonuçları hiç bir zaman açıkça anlatmadım. Şimdi siz söyleyince, bu oldukça yardımcı olurdu, anlıyorum.” dedi.

 

Müşterim elbette ki beklentilerini netleştirmeyi daha önce düşünmediği için rahatsız olmuştu. Ancak gerçek şu ki; liderler farklı işlerle aynı anda ilgilenmek zorunda kaldıkları için, bu gibi durumlar yaşanabilir.

 

Daha hızlı İlerlemek İçin Yavaşlayın

 

Zaman zaman liderler, hızlanmak için yavaşlamalıdır. Ulaşılması hedeflenen bir sonucun neye benzediğini öncelikle kendileri için netleştirmek üzere zaman ayırmalıdır.  Daha sonra bu beklentiyi gerçekleştirmekle görevli kişiye  anlatmalıdır.

 

Bir işin yapılması için sadece çalışanlarınızla değil, aynı zamanda çocuklarınız, eşleriniz, iş arkadaşlarınız ve hatta yöneticilerinizle ortaklık kurarken, biraz yavaşlamanın yararını göreceksiniz. Böylece taraflar aynı nokta buluşabilir ve

 

  • Gerçekleştirilmesi planlanan hedef veya görev açıklığa kavuşturabilirsiniz.
  • İyi bir işin neye benzediği ile ilgili vizyon tanımlar ve paylaşırsınız.
  • Beklenen sonuçla ilgili herkesin hemfikir olduğundan emin olursunuz.

Takım üyeleri hedefin nerede olduğunu ve neye benzediğini bilmezlerse ona ulaşamazlar. Beklentileri açıklığa kavuşturmak ve hedeflenen sonuçlar üzerinde anlaşmaya varmak çalışanlarınıza hedefi tam 12’den vurmaları için şans verir.

 

Yazar Hakkında

Joanne Maynard  The Ken Blanchard Companies’ Koçluk Hizmetleri Kıdemli Koçu’dur.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın