Zor Bir Dönem Geçiren Çalışanınıza Nasıl Yaklaşmalısınız?

Sad Business Red Haired Woman In Stress At Work Asking For HelpHer çalışanın zaman zaman özel hayatında zor dönemleri olabilir. Bu durum kendi sağlığında bozulmadan veya ailesinde bir hastalıktan kaynaklanabileceği gibi alışma döneminden geçtiği tatsız bir değişim sonucu da oluşabilir.

 

Böyle bir durumda kalan bir çalışanınız olduğunda ne yaparsınız? Madeline Homan Blanchard, danışmanlık yaptığı bir Başkan Yardımcısı’nın yaşadıklarını anlatıyor. Başkan Yardımcısı’nın, uzun zamandır birlikte çalıştığı direktörlerinden birine kanser teşhisi konulmuş. Bu durumda Başkan Yardımcısı, çalışanına son derece nazik ve iyi davranmış. Yaşadığı zorluklara destek olmak amacıyla, direktörün bazı sorumluluklarını zamanında yerine getirememesine sesini çıkarmamış.  Hepimiz böyle durumlarda mümkün olduğunca destek olmaya ve bazı olumsuzlukları görmezden gelmeye veya ortaya çıkan performans açığını kapamaya çalışırız.

 

Bu süreç devam ederken, Direktör’ün eşi kaza geçirmiş ve ameliyat olmuş. Sonuçta hem kendi sağlığıyla hem de eşinin ameliyat sonrası iyileşme süreciyle ilgilenmek zorunda kalan direktörün performansı daha da düşmüş ve bu durum takımı üzerinde büyük sıkıntı yaratmaya başlamış. Her ne kadar herkes ona yardımcı olmak istese de artık Başkan Yardımcısı da ipin ucunu kaçırmış.

 

Hayat zordur. Anne- babalar, eşler ve çocuklar hastalanır. Grip salgını önce ofistekileri etkiler, sonra evlere dağılır. Arabalar bozulur, evleri su basar ve herkes zaman zaman ters tarafından kalkar.  Böyle zamanlarda size  anlayış gösteren bir patronunuzun olması iyi  olur, değil mi?

 

Ancak, termin tarihleri gelip çattığında, ortaya konan işin kalitesi düşüp performans sıkıntısı yaşayan kişiye müdahale edilmediğinde, problem daha da büyür.

 

Bir yönetici olarak insanların zor dönemlerinde anlayışlı ve nazik olmalısınız. Ancak, aynı zamanda çalışanın ihtiyaçlarına duyduğunuz sempatiyi, takımın ve işin ihtiyaçlarına sağduyulu yaklaşarak dengelemelisiniz.

 

Böyle Bir Durumda Size Yardımcı Olacak Dört Fikir:

 

  1. Takımdaki herkesin kendi sorumluluklarını, görevlerini, hedeflerini ve termin tarihlerini bildiğinden emin olun.  Bu konular ne kadar açık olursa,  performansı düşen kişinin yerini birinin doldurduğu da o kadar belirgin olur.
  2. Bir durum üç kez yaşanırsa, bunun bir alışkanlığa dönüştüğünü varsaymak mümkündür. Bir alışkanlığın oluşmasına izin verdiğinizde, geri döndürmek zordur.  Bu nedenle işin başından buna engel olun. “Arabanın sık sık sorun çıkarttığını görüyorum.  Gel birlikte bu soruna bir çözüm bulabilir miyiz, bakalım.”diyebilirsiniz.
  3. Şirketin hastalık izni ve ücretli izin kuralları olmasının bir nedeni var. Bu kuralları uygulayın ve mesele boyunuzu aşmadan İK’yi işe dahil edin. Eğer sorunu çözecek bir kural yoksa, siz bir kural yaratın. Çalışanınız ve sizin  uyabileceğiniz bir anlaşma yapın. Örneğin, bir çalışanınız işe haftada 3 kez geç geldi ve ailesinin yeni bir köpek aldığını, günlük rutinlerini henüz oturtamadığını kabul etti. Eğer durum müsaade ediyorsa, haftada üç gün bir saat geç gelmesini ve geç geldiği günler için akşamları evden bir saat çalışmasını isteyebilirsiniz. Böylece herkesin kazandığı çözüm yaratmış olursunuz.
  4. Eğer diğer takım üyeleri, ailesiyle ilgili bir acil durum nedeniyle bir çalışanın özel muamele gördüğünü düşünüyorsa ve bu nedenle içerliyorsa buna dikkat etmeniz gerekir. Böyle bir durum oluşursa, takımı bir araya toplayıp görüşün. Onlarla yardıma ihtiyaç duyan takım üyesini nasıl destekleyebileceğinizi konuşun.

 

Bir lider olarak hepimiz, şefkatli ve adil olmak isteriz. Ancak bir yönetici olarak eğer çok esnek davranırsanız, kendini adamış bir çalışan bile bunu zayıflık olarak algılayabilir.  Meseleyi söz konusu çalışanla görüşün ve gerekirse takımı da dahil edin. Performans standartlarını, gerektiğinde hangi gecikmelere anlayış gösterileceğini ve kişinin durumu fazladan yardım, planlama ve müdahale gerektirirse hangi seçeneklere başvurulabileceğini açıkça ifade edin. Nazik ve iyi olmayı bırakmayın. Nazik ve iyi olmakla birlikte akıllı davranın!

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın