Beklentilerinizi Açıkça Konuşuyor musunuz?

blank signDile getirilmemiş beklentiler, ilişkileri zedeler. Anlaşmazlığa ve uyumsuzluğa yol açar. Bu durum da iş yerinde takım çalışmasını ve işbirliğinin istenen düzeyde yapılmasına engel olur.

 

Bir süre önce, bir CEO ile birlikte şirketlerindeki güven ve çalışan bağlılığı üzerine çalışıyordum. Şirketin işe yeni başlayan Başkan Yardımcısı rakip bir firmadan transfer edilmişti.  Bu beyefendi eski kurumunda çok başarılıydı ve mükemmel değerlere ve etiğe sahipti.  Her açıdan kusursuz bir işe alımdı. Ancak CEO, Başkan Yardımcısı’nın işe başlamasından bu yana geçen bir yıllık performansından memnun değildi.  Başkan Yardımcısının gereken ilerlemeyi kaydedip takımı bir sonraki aşamaya taşıyamadığını düşünüyordu.  CEO’ya “ilerleme” ve”bir sonraki aşama” ile neyi kastettiğinizi tanımladınız mı ve bunu Başkan Yardımcısı ile paylaştınız mı? “Hayır.” dedi. “Sahip olduğu deneyim ile bunları bilmesi gerekir.” dedi.

Beklentilerin konuşulmaması. Sonuç?  Başkan Yardımcısının performansından mutsuz olan CEO; CEO’yu etkilemek için çırpınan ve hedefi tutturamadığından haberi olmayan Başkan Yardımcısı ve ağır aksak yürüyerek potansiyelinin yarısını kullanan bir takım.

 

Aslında bilinen ancak uygulanmayan üç önlem ile beklentilerin konuşulmaması problemine engel olabilir; takım çalışmasını ve işbirliğini geliştirebilirsiniz:

 

1. Beklentilerin açık ve net olduğunu varsaymayın. Bir şeyi varsaymanın ne kadar tehlikeli olduğunu pek çok kez görmüş ve yaşamışsınızdır. İnsanlar aklınızı okuyamaz. Bu nedenle beklentilerin açıkça anlaşıldığını varsaymayın. Bir kişinin ne kadar deneyimli olduğunun veya ne kadar uzun süredir bu rolü üstlendiğinin bir önemi yoktur. Eğer biraz bile bir yanlış anlaşılma olabileceğini düşünüyorsanız, hedefleri ve amaçları netleştirmek için zaman ayırın.

 

2. Beklentileri açıkça ifade edin, onlar üzerinde tartışın ve anlaşın. Başkan Yardımcısı’nın hangi standartlarda değerlendirileceğini kendisine anlatmadan onu sorumlu bu standartlarla ilgili tutmak adil değildir.  Sadece beklentileri bildirmek yeterli değildir. Karşı tarafın  aklınızdaki beklentileri tam olarak anladığından emin olmalısınız. Beklentimi açıkça ifade ettiğim pek çok görüşme yapmışımdır. Örneğin, proaktif olmak… Proaktif olmak karşınızdaki insan için çok daha farklı bir anlama gelebilir. Bu nedenle her iki tarafında konu hakkında aynı anlayışa sahip olduğundan emin olmalısınız.

 

3. Beklentilere bağlı kalın. Eğer beklentiler üzerine karara vardıysanız, onlara uyun.  Belirli bir konuda standartları belirlediyseniz, bir sonraki sefer aynı standartlara uyun, farklı bir standart uygulamayın. Beklentileri sürekli değiştirmek, güveni zedeler. Tutarlı ve sözlerinin arkasında duran davranışlar  güven oluşturur ve güveni korur. Beklentileri yerine getiremeyecekseniz en kısa sürede problemi tanımlayın, karşınızdaki ile bu konu hakkında konuşun. Böylece onu hayal kırıklığına uğratmamış olur, güvenini zedelemezsiniz.

 

Beklentiler ilişkilerin en zorlu yönlerinden biridir. Bir yandan, sağlıklı ve açık bir şekilde konuşulmuş beklentiler performansı daha üst düzeylere taşır. Diğer yandan ise, eğer yeterince açık bir şekilde konuşulmamış ve anlaşılmamışsa  sürtüşmelerin oluşmasına ve performansın düşmesine neden olur. Beklentilerin açık olduğunu varsaymayın. Üzerinde anlaşmaya varmak için zaman ayırın.  Bunu yaptığınızda herkes kazançlı çıkacaktır.

 

Yazar Hakkında

 

Randy Conley   The Ken Blanchard Companies’de Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve Güven Uygulama Lideridir. 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın