Zorlu Görüşmelerden Kaçınmayın

man wearing a suit sitting in a table with clasped hands“Konuşmamız Gerek” sözlerini duyup da kendinizi biraz olsun rahatsız hissetmediğiniz oldu mu?

 

Hareketli iş ortamında, iletişim zorluklarıyla her an karşılaşırız. Bir çatışmanın ortaya çıkması veya bir anlaşmazlığın doğması doğaldır. Bu nedenle liderler duygu yüklü görüşmeleri yapmak  ve takım üyeleri arasındaki sorunları çözmek için gereken becerilere sahip olmalıdır.

Zorlu görüşmelerle başa çıkmakta kullanacakları becerileri geliştirmek için  Zorlu Görüşmeler Programının yaratıcısı Eryn Kalish liderlere yardımcı oluyor. Duydukları yüzünden rahatsız olsa bile karşısındaki ile arasını açmadan nasıl konuşması gerektiğini öğretiyor.

Kavramlar kolaylıkla anlaşılabilir diyor Kalish ancak uygulamada duygusal olarak zorlayıcı. Yeni başlayan liderler için  KONUŞ akrostişi ile temsil edilen beş beceri var. Bu akrostişteki simgelenen becerileri kullanarak karşınızdaki insanın duygularına daha rahat yaklaşabilir ve açık olabilirsiniz.

 

S. Konuş. Endişelerini açıkça ifade et. Karşınızdaki insan ile aranızı açmadan konuşun Önemli olanın özüne nasıl varacağınızı anlayın.

 

O. Ortaya çıkar. Derinlemesine anlamak için daha fazla bilgi edin.  Konuşmaya tereddüt eden birinden nasıl daha fazla bilgi edinebileceğinizi öğrenin.  Kendisine iyi gelecek durumlarda birinin açılmasını sağlayarak hem ona fayda sağlar hem de meselenin çözülmesine olanak tanırsınız. Nazik ancak düzgün bir biçimde birinin konuşmasını nasıl sağlayacağınızı öğrenin.

N. Niyetini Yansıt. İçten dinleyerek bağ kurun ve bu niyetinizi karşınızdakine hissettirin. Rahat hissetmediğinizde bile dinleyebilir olun.  Tepkilerinize nasıl hakim olacağınızı öğrenin, böylece karşınızdaki kinin ne söylediğine odaklanabilirsiniz.

 

U. Uyumu Dinle. Beden diline dikkat edin. Anlatılanlar ile gözlemledikleriniz arasında fark var mı? Örneğin karşınızdaki size iyi olduğunu söylediği halde beden dili tersini söylüyor olabilir. Böyle bir durumda, “İyi herşey yolunda. Devam edelim.” deme hatasına düşmeyin.

 

Ş. Şimdi İlerletin. Mümkün olduğunda ileriye odaklanın. Peşin hükümlü ve aceleyle hereket etmeye yatkın liderler için bunu yapmak zor olabilir. Konuştuğunuz kişinin ilerlemeye hazır olmadığını hissettiğiniz durumlarda, ilerleme arzunuzu bastırmayı öğrenin.  Zorlu Görüşmelerde asıl meseleler hemen ortaya çıkmaz, herşeyin tam olarak konuşulduğundan emin olduktan sonra ileriye odaklanabilirsiniz.  

 

Kurumunuzda, çalışanlarınıza herkesin kullanacağı ortak bir dil ve yaklaşım öğreterek bu süreçten en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Meselelere doğrudan yaklaşmanız gerektiğini unutmayın. Sorunları görmezden gelmek, onları daha içinden çıkılmaz hale getirir.  KONUŞ MODELİ ile iletişim, güven ve çalışan bağlılığı gelişir. Olumlu etkilerini görmek için en yakın zamanda deneyin.

 

 

Yazar Hakkında

 

Ken Blanchard The Ken Blanchard Companies Kurucu Ortağı ve Onursal Başkanıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın