Çalışanlar Ne İster?

Business InterviewWall Street Journal’ın  yayımladığı What Do Workers Want from the Boss? makalesi oldukça ilgi gördü. Gallup’un yaptığı araştırmanın sonuçlarını anlatan makale çalışanların bağlı oldukları yöneticilerde ne beklediğini anlatıyordu: açık iletişim güvene dayalı ilişkiler ve kendileri için  açık ve net ölçme standartları.

 

Makale ile ilgilenen ve sosyal medyada paylaşan kişilere bu ilgilerinin nedenini sordum.  Soruyu yönelttiğim herkes makalede yazanların kendi yaşadıklarıyla örtüştüğünü belirtti. Aslında her biri önemli bir noktaya dikkat çekti. Bu alanların herhangi birinde yaşadıkları bir olumsuzluk onları çalışacak yeni bir yer aramaya itmiş.

 

Bu oldukça üzücü.

Gallup’un araştırmasında tanımlanan bulgular Ken Blanchard Companies’in Çalışan İş Tutkusu konusunda yaptığı araştırmanın sonuçları  ile örtüşüyor. Blanchard araştırmasında, Lider ile kurulan Bağ, Geribildirim ve Performans Beklentileri gibi on iki temel alan mevcut. Çalışanların bu alanlardaki beklentileri ile gerçekten başlarına gelenler arasında fark olduğunda  iş yeri ile ilgili iyi niyet göstermeleri zorlaşıyor. Böylece kurum bünyesinde çalışmaya devam etme, yüksek performans gösterme, karşılık beklemeden çaba gösterme, iyi bir kurum vatandaşı olma veya kurumu ve kararlarını destekleme niyeti azalıyor.

 

Bu daha da üzücü!

 

İyi haber ise liderlerin insanların çalışmak isteyecekleri bir ortamı yaratmaya yardım edebilecek olması. Önerdiğimiz bir strateji, bağlı çalışanlarıyla yaptıkları görüşmelerin sıklığını ve kalitesini artırmalarıdır.Başlamak için iyi yollardan biri performans değerlendirmelerin yanı sıra  “Bire-Bir Görüşme” programlamalarıdır. Bu görüşmelerde bağlı çalışan, gündemi belirler ve yapılacakları yazmaktan sorumludur. Yönetici yalnızca görüşmeye gelir ve dinler.

 

Bu tür görüşmeler pek çok açıdan yararlıdır. Lider, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını dinleyerek ve çalışanın yardıma ihtiyaç duyduğu konularda geribildirim sağlayarak onun gelişimine önem verdiğini gösterir.  Ayrıca lider performans beklentilerini netleştirmek için zaman ayırarak hem çalışanın yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu gösterir hem de kurum hedeflerine ulaşmakta çalışanın ne kadar önemli bir rolü olduğunu hatırlatır.

 

Bağ kurmak, daha iyi geribildirim sağlamak ve performans beklentilerini daha açık bir şekilde belirlemek için ne yapabilirsiniz?

 

Bu konu hakkında daha fazla fikir edinmek için Blanchard özel araştırmalarını okuyabilirsiniz: Ten Performance Management Process Gaps, Are Employees’ Needs Being Met by One-on-Ones?, ve Employee Work Passion: Connecting the Dots.

 

 

Yazar Hakkında

Mary Ellen Sailer The Ken Blanchard Companies’de Koçluk Çözüm Ortağı olarak görev yapmaktadır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın