Aşırı Denetim ve Yetersiz Denetim

SLII Partnering for Successİyi yapılırsa, performans yönetimi bir ortaklıktır. Yöneticiler ve bağlı çalışanları birlikte hedefleri belirler, zorlukların üstesinden gelir ve başarıları kutlarlar. Bir lider, kişi görevde yeniyse fazladan yönlendirme sağlar, öğreniyorsa fazladan destek olur ve zamanla beceri ve deneyim kazandıkça özerklik tanır.

 

The Ken Blanchard Companies’in yeni 3 dakikalık videosu bu fikrin teoride pratikte olduğundan çok daha kolay olduğunu gösteriyor. The Ken Blanchard Companies’in 30 yıldır binlerce lider ile yaptığı çalışmaya dayanan videoya göre, liderlerin %54’ü takım üyelerinin hepsinde yalnızca tek bir iderlik stili kullanıyor; kişilerin göreve özgü bağlılık ve yeterliliklerini dikkate almıyor.

Dolayısıyla, bu liderler kendilerinden etkilenen çalışanların gözüne batar. Bu çalışanlar iki durumla karşılaşırlar. İlkinde yöneticileri tarafından çok yakından yönetilir; yeterliliklerinin yüksek olduğu bir görevde gereğinden çok yönlendirme alırlar. İkincisinde ise yöneticileri hiç ortalıkta yoktur. Deneyimsiz oldukları bir görevde zorluklarla karşılaşırlar ve yöneticilerinden ihtiyaç duydukları yönlendirmeyi temin edemezler.

 

Videoda Çalışanlara, aşırı denetim ve yetersiz denetime maruz kaldıklarında ne hissettikleri sorulduğu belirtiliyor. Kızgın, hayal kırıklığına uğramış, üzgün, zaman zaman tükenmiş, aklı karışmış, içerlemiş hissettiklerini söylemişler. Oysa, bu duygusal tepkiler onların en iyi şekilde performans sergilemesine engel oluşturur.

 

Blanchard’ın bu yeni videosu gösteriyor ki; iyi bir lider takım üyesinin söz konusu göreve yönelik  yönlendirme ve destek  ihtiyaçlarını o anda doğru bir şekilde teşhis edebilir ve spesifik  ona uygun liderlik stilini uygulayabilir. gösteriyor.

Göreve yabancı olduklarında çalışanların yakınında olmak ve onlara fazladan yönlendirme ve destek sağlamak iyidir. Ancak ayı zamanda bir görevde yeterliliklerini kanıtladıkları zaman geriye çekilmek ve onlara özerklik alanı tanımak da gerekir. İnsanların gelişmelerine yardım etmenin harika bir yoludur. Kendilerini yönlendirebilen, kendini motive eden ve bu tutumunu sürdüren bireyler  yaratmak gerekir.

 

Ne zaman çalışanlarınızın yanında olmanız gerektiğine; ne zaman geri çekilip onlara kendilerini göstermeleri için şans vereceğinizi bilmelisiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın