Güvenle İlgili 3 Problem

SORUNGüvenle ilgili bir mesele var.

 

Güven mükemmel bir şeydir. Sağlıklı herhangi bir ilişkide veya kurumda mutlaka olması gereken bir unsurdur. O olmadan olmaz. Nasıl güven oluşturmak gerekir ve güvenin yararları nedir; bu konularda defalarca yazdım.

 

Bununla birlikte bazı sıkıntıları da beraberinde getirir. Bu durum sizi ve beni oldukça kişisel bir düzeyde etkiler. Birine veya birşeye güvenip güvenmeye karar vermeden önce bunun farkında olmalıyız.

Birine güvenmeden önce dikkat etmeniz gereken 3 konu:

 

1. Risk almanıza neden olur– Risk olmadan güvene gerek yoktur.  İnsanlar güvenin tersinin güvensizlik olduğunu düşünür. Ancak bu soğru değildir. Güvenin tersi kontroldür. Güvenmeyiz çünkü kontrolü kaybetmek istemeyiz. Güvenin yararlarını yaşamak istiyorsanız, biraz risk almayı kabul etmelisiniz. Arada bir incinebilirsiniz ancak bu hayatın bir parçasıdır. Buna karşılık çoğu zaman kazanırsınız, üstelik kazancınız büyük olur. Güven risk almaa değer.

 

2. Sizin yatırım yapmanızı gerektirir – Güven karşılıklıdır. Ben birine biraz güven veririm. Karşılığında o da kendi güvenilirliğini gösterir. Buna karşılık ben biraz daha güven veririm.  Kendi kendini besleyen erdemli bir süreçtir.  Vermek…İşte kilit sözcük budur. Güven, vermenizi gerektirir. Güvenilir biri olarak güven verirsiniz. Biri güveninizi boşa çıkardığında acı çekerek ve çalkantılı bir süreç yaşayarak yine kendinizden verirsiniz. Sizin için zaman, para, duygusal enerjiye mal olur. Yine de verirsiniz çünkü buna değer. Dolayısıyla güven duymadan önce durup düşünün: Güveni artırmak ve hatta yeniden inşa etmek için başka neler vermeniz gerekecek.

 

3. Problem çıkarabilir ve hatta çıkaracaktır – Başkalarına güvendiğinizde herşey süt liman gitmeyecektir. İşin içine başkalar girdiğinde problemler çıkabilir, özellikle de güven işin içindeyse. Zaman zaman insanlar güveninizi kötüye kullanacaktır. Kendinizi kaybeden tarafta hissedebilirsiniz. Bazı dönemlerde ise güven oluşturma çabalarınızın beklediğinizden uzun sürdüğünü hissedebilir ve pes etmek isteyebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, güven oluştururken yolunuza tümsekler çıkacaktır.  Bu olağandır, yalnız değilsiniz. Bu sıkıntıların üstesinden gelin, göreceksiniz buna değecek.

 

Yazar Hakkında

Randy Conley The Ken Blanchard Companies Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısı ve Güven Uygulama Lideridir.

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın