Olmak İstediğiniz İnsana Dönüşün

“Büyüme istikrarlı, ileri, ya da daima yükselen bir süreç değildir.  Gerçek sıçrama, iki adım ileri bir adım geri ilerlediğiniz bir süreçtir.”

–Dorothy Corkville Briggs

 

Dilediğimiz insana dönüşmek kademeli bir süreçtir.  Adım adım öğrenir ve gelişiriz.  Dilediğiniz insana dönüşmekte kullanacağınız üç aşmalı süreci sizlerle paylaşıyoruz.

1. Adım: Kim olmak istediğiniz konusunda net bir vizyona sahip olun

 

Bu süreç, kim olmak istediğimizi tam anlamakla başlar. Bu konuda net bir resme sahip olmalıyız.  Her birimize genetik yapı, yetiştiriliş tarzı ve şu an içinde bulunduğu çevreye bağlı olarak bir senaryo verilmiştir.  Bu senaryoyu oynayabilir ya da kendimizinkini yazıp oynayabiliriz. Siz kimin senaryosunu oynuyorsunuz?

 

2. Adım: Her haftaya düşünerek ve planlayarak başlayın

 

Hafta başlamadan önce, oturun ve hayatınızdaki her rolü gözden geçirin. Her rol için size ilham veren durumları inceleyin. Şimdi kendinize aşağıdaki soruları sorun.

 

  • Bu rolde olmak istediğiniz kişi olmaya yakın mısınız?
  • Geçen hafta neler yolunda gitti?
  • Bu hafta daha iyi yapmak istediğiniz şeyler neler?
  • Olmayı hayal ettiğiniz kişi olmanız için bu hafta yapabileceğiniz en önemli şey nedir?

 

Son soruya cevap olarak, sevdiğiniz birini yemeğe çıkarmak gibi belirli bir eylemi ya da “daha iyi dinlemek” gibi dikkat edeceğiniz bir konuyu tercih edebilirsiniz.

 

3. Adım: Mükemmel olmadığımız zamanlarda kendimizi affetmek

 

Rogers’ın bilgeliğini seviyorum:

“Bazı günler “elimizden gelenin en iyisi”  istediğimiz şey için yeterli olmayabilir, ancak hayat kimse için her açıdan kusursuz değildir.  Elimizden gelenin en iyisin yapmak  hem kendimizden ve hem başkalarından beklememiz gereken tek şeydir.”

~Fred Rogers

Unutmayın ki bu bir yolculuktur. Amacınızı gerçekleştirmeye çalışırken yetersiz kaldığınız zamanlar olacaktır. Böyle olduğunda, kendinizi affetmeyi unutmayın ve bunu yaptıktan sonraki süreci farkedin. Bugün, olmak istediğiniz baba ya da anne, eş, yönetici ya da çalışan figürüne geçen yıl olduğundan daha mı yakınsınız? Eğer cevabınız “EVET” ise, doğru yoldasınız.

 

Yazar hakkında

John Hester, The Ken Blanchard Şirketleri’nin performans, üretkenlik ve kişisel liderlik konularında kıdemli danışman ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın