Mentörlük Fırsatlarını Artırmak İçin Koçluk Becerilerini Kullanın

Mentörlük kurumlarda  öğrenme ve gelişim için  geniş çapta kullanılan bir süreçtir. Bir mentör konunun uzmanı olur ve takım üyesine ihtiyacı olan direktifi ve desteği sağlar.

MentorMentörlük genellikle birine bir görevi nasıl yapacağını öğretmektir. Mentörler belirli bir alandaki uzmanlıklarına göre seçilirler. “Sana göstereceğim, sen de uygulayacaksın” şeklinde  ortak bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım işi yapmak için gereken bilgi ve deneyime sahip olmayan takım üyeleri için tamamen yerindedir.

Ancak bazen kişi görevi yerine getirmek üzere gerekli bilgilere sahiptir. Buna rağmen, bu becerileri kullanmamaktadır. Bu durumda, bir koç daha uygundur. Koçluk becerileri kullanan bir  etkin bir mentör olmak için, aklınızda tutmanız gerekenler:

Bağ Kurmak için Zaman Ayırın

Mentörler göz korkutucu olabilir—özellikle mentörlük yaptıkları kişi az deneyimli ise. Bir kaç dakika ayırıp kişiyle bağ kurmak için zaman ayırmak güven oluşturur ve koçluk deneyiminin başarılı olma şansını yükseltir.

Anlamak için Dinleyin

Çoğunlukla öğretmen rolünde oldukları için konuşmanın çoğunu mentörler yapar.  İyi bir dinleyici olan mentör, talimatları kişinin ihtiyaçlarına göre en uygun şekilde ifade edebilir.  Bununla birlikte motivasyon ve özgüvenle ilgili temel değişimleri fark edebilir.

Güçlü Sorular Sorun

Mentörler yardımcı olmayı sever. Bu nedenle mentörlük yaparlar. Zaman zaman en çok yardım eden yaklaşım, problemi çözmek veya cevabı vermek değildir. Doğru  ve yerinde sorular soran bir bir mentör, kişiyi düşündürür ve  kişinin kendi çözümlerini bulmasını kolaylaştırır.  Bağımlılık yerine bağımsızlığı güçlendirir.

Güçlü mentörler,  mentörlük yaptıkları kişilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli araçları ve teknikleri kullanırlar. Açık yönlendirme ve çözüm sunmanın tamamen uygun olduğu durumlar vardır. Ancak kişi görevi yerine getirmek için gereken bilgiye sahipse, koçluk tekniklerine sahip bir mentör bağımsızlığı ve performansın  artmasını cesaretlendirir ve genel performansı yükseltir.

İyi bir mentör, blgi ve becerileri öğretir. Mükemmel bir mentör ise takım üyesinin kendine yeterli hale gelmesi için koçluk becerilerini kullanır.

Yazar Hakkında

Kathleen MartinKathleen Martin, Ph.D. The Ken Blanchard Companies Kıdemli Danışman Ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın