İş Yerinde Yanlış Anlaşılmaların Önüne Geçmek

concept photo of man and woman hiding behind masks of misunderstİş yerinde yapılan görüşmelerde, bir lider ne yapılması gerektiği ile ilgili olarak net olduğuna inanır. Aynı şekilde bağlı çalışan da kendisinden ne istendiğini bildiğini düşünür. Oysa termin tarihi gelir ve iş yapılmamış olur veya proje sunulur ancak yeterince iyi değildir.

 

Neden?

Müşterilerimizle bu durumları incelerken,  süreçte herkesin bildiği adımlar saptandı: Hedefler ve termin tarihleri belirlenir. Bununla birlikte ne üzerinde durulmadığı da ortaya çıktı. Bu görüşmelerde unutulan şey, ne konuşulduğunun üzerinden geçmek ve ne anlaşıldığını teyit etmektir. Liderler termin tarihini bildirirler ancak, karşısındaki kişi bunu anladı mı? Lider kontrol aralıklarını söyledi mi? Sunumun unsurlarını konuştular mı? Çalışan kendisinden beklenenleri nasıl yapacağını, kime danışacağını ve ne yapılması gerektiğini biliyor mu? İyi bir işin neye benzediğini saptadılar mı?

 

Bir kişiye hedefini gerçekleştirmesinde destek olmak için, yapılacakları ima etmek yerine açıkça ifade etmek gerekir.  Hemen herkes iyi niyetlidir. Ancak başarılı olmak için insanların iyi niyetten fazlasına ihtiyaçları vardır. Açık olmalıdırlar.

 

Liderler, iş yerinde yaptıkları görüşmelerde mutlaka karşı taraftan ne beklendiğini gözden geçiren bir bölüm eklemelidirler. En iyi sonuçları elde etmek için, gözden geçirme sırasında konuşmanın çoğunu görevi üstlenen kişi yapmalıdır. Böylece sorumluluklarının neler olduğunu görebilir ve unutulan adımlar veya yanlış anlaşılmalar varsa açığa çıkar.  Unutmayın, konuşmanın çoğunu yapan kişi en çok öğrenendir.  Son olarak, bu tür bir gözden geçirme, liderin çalışanı dinlemesini ve pekiştirmesini sağlar.

 

Görüşmelerde, gözden geçirip netlik kazanmak için bu fazladan adımı atmak hem liderin hem çalışanın başarılı olması için yolu açar.  Neredeyse bitti ile bitti arasında büyük bir fark vardır. Gözden geçirmek için zaman ayıran liderler hedefi her seferinde tutturmanın keyfini yaşayacaktır.

 

Yazar Hakkında

Mary Ellen SailerMary Ellen Sailer, Ed.D., The Ken Blanchard Companies’ Koçluk Hizmetleri Koçluk Çözümleri Ortağıdır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın